Xhavit Nimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhavit Nimani (1919 - 2000), aktivist dhe luftëtar në Luftën e Dytë Botërore, shqiptar nga Kosova.

Xhavit Nimani në mars të vitit 1974 u emërua në në postin e sapo krijuar, në postin e Kryetarit të Kryesisë së Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. Në këtë post qëndrojë për 7 vite, deri më shpërthimin e demostratave të ashtuquajtura në atë kohë nga regjimi "kundër-revulucionare". Disa muaj më vonë, në gusht, në këtë postë u emërua Ali Shukriu.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës