Xhebele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhebele
جبلة
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Xhebele
Vendndodhja
Xhebele is located in Siria
Xhebele
Xhebele

Koordinatat: 35°21′V 35°55′L / 35.350°V 35.917°L / 35.350; 35.917

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Latakia
Distrikti Distrikti Xhebele
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 80,000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)

Xhebele (Arabisht: جبلة‎‎) është qytet bregdetar në Detin Mesdhetar në Siri.[1] Ndodhet 25 kilometra në veri të Baniya dhe 25 kilometra në jug të Latakiasë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e njerëzve në Jableh varet sipas agrikulturës për jetat e tyre. Njerëzit mbjellin portokalla dhe pemë limoni, ullinj, numri i shumtë i shtëpiave për perime gjenden në anën e vendit. Në qendër të qytetit, njerëzit punojnë në tregti dhe ka fabrikë të vogël për pambuka dhe për të bërë lëngje të portokallave.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jableh SC është klub futbolli bazuar në Jableh. Stadiumi i klubi e ka emrin Al-Baath, ku kapaciteti ka 10,000 ulëse.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gabala". Enciklopedia Katolike. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)