Xhejmes VI i Skocisë dhe unë i Anglisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhejmes Stuart
Daniel_Mytens_(c.1590-1647)_(after)_-_James_I_(James_VI_of_Scotland)_(1566–1625),_in_Garter_Robes_-_1140214_-_National_Trust
mbreti i Skocisë
Në detyrë
[[]] 1567 – 27 marsh 1625
Paraprirë ngaMarija I e Skocisë
Pasuar ngaÇarl I i Skocisë
Mbreti i Anglisë
Në detyrë
1603 – 27 mars 1625
Pasuar ngaÇarl I i Skocisë
Të dhëna vetjake
U lind më19 qershor 1566
[[]], Edinburgu , Skocia
Vdiq më27 mars 1625
[[]],
Nënshtetësiaskocez e
Bashkjetuesja/etAnna nga Danimarka
FëmijëtÇarl I i Skocisë

Xhejmes VI i Skocisë dhe unë i Anglisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I. Ai mbretëroi në Skoci nga viti 1567 dhe në Angli nga viti 1603 deri në vdekjen e tij. Dy mbretëritë ishin shtete individuale sovrane, secila me parlamentin, gjyqësorin dhe ligjet e veta.

Meqe ishte protestant do kishte shume probleme me katoliket angleze, edhe Xhejmesi mbahet mend si mbret qe kishte tipare homoseksuale, lgbt.