Xhubejl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jubail
الجبيل Al-Jubayl
Qytet
noform
Qendra tregtare - Fanateer
Vendndodhja
Jubail is located in Arabia Saudite
Jubail
Jubail

Koordinatat: 27°0′V 49°0′L / 27.000°V 49.000°L / 27.000; 49.000

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Provinca Provinca Lindore
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 380,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Në shekullin e 6-të
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 31961
Prefiksi +966 13
Faqja Zyrtare [1]

Jubail (Arabisht: الجبيل‎, Al Jubayl) është një qytet në Provincën Lindore në bregdetin e Gjirit PersikArabisë Saudite. Është shtëpia e qytetit më të madh industrial në botë.[1] Është gjithashtu shtëpi për kompaninë më të madhe dhe të katërt më të madhe petrokimike në botë të Lindjes së Mesme SABIC.[1] Ajo ka IWPP më të madh në botë (anglisht për Projekti i Pavarur i Ujit dhe Energjisë Elektrike) që prodhon 2743.6 MW energji elektrike dhe 800,000 m3 ujë çdo ditë.[1] Jubail përfshin Qytetin e Vjetër të Al Jubail (Jubail Balad), i cili ishte një qytezë e vogël peshkimi deri në vitin 1975 dhe zona e re industriale. Qyteti Industrial Jubail sot është projekti më i madh i inxhinierisë civile në botë.

Në vitin 1975, qeveria saudite caktoi Jubail si vendin për një qytet të ri industrial, me lindjen e zgjerimit dhe industrializimit të shpejtë. Zonat e reja industriale dhe të banimit u quajtën Madīnat al Jubayl aṣ Ṣinā`īyah (Qyteti Jubail Industrial). Raporti i Regjistrimit të vitit 2005 për Qytetin Jubail vlerëson popullsinë në 224.430 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Jubail, në bregdetin e Gjirit PersikMbretërisë së Arabisë Saudite, ka rrënjë të lashta. Vendbanimi njerëzor daton të paktën 7000 vjet, kur njerëzit e Dilmunit - civilizimi i të cilit rrezatonte lart e poshtë bregdetit të Gjirit Persik - vendosi një zgjidhje atje.

Në shtator 1933, Jubail fitoi një masë famë si vendi i uljes për ekipin e parë të gjeologëve që hulumtoi për naftë në Arabinë Saudite.

Qyteti Industrial Jubail[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Qyteti Industrial Jubail.

Është qyteti më i madh industrial në botë i themeluar në vitin 1975. Ai mbulon 1.016 kilometra katrorë dhe përfshin komplekse industriale, porte të mëdha dhe pajisje. Kontribuon në rreth 7% të PBB-së së Arabisë Saudite.[2]

Bechtel filloi punën në projektin e Qytetit Industrial Jubail më shumë se 40 vjet më parë dhe tani po punon akoma në Jubail. Bechtel ka menaxhuar projektin Jubail që kur filloi në mesin e viteve 1970, dhe më 2004 Komisioni Mbretëror për Jubail dhe Yanbu i kërkoi kompanisë të administronte Jubail II, një zgjerim prej 3.8 miliardë dollarë të zonave industriale dhe të banimit të qytetit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Klasifikimit të klimës Köppen, Jubail ka një klimë të nxehtë shkretëtire.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "World's Largest Industrial Areas". WorldAtlas (në anglisht). Marrë më 2019-05-05.
  2. ^ "Jubail Industrial City". MEED. 1 maj 2017. Marrë më 2019-05-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)