Jump to content

Xhunaid Xhamshed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Junaid Jamshed

Junaid Jamshed (3 shtator 1964 – 7 dhjetor 2016)[1] ishte këngëtarë, kompozitor dhe predikues pakistanez. Pas diplomimit në inxhinieri në Universitetin e Inxhinierisë dhe Teknologjisë në Lahore. Junaidi ka punuar si inxhiner në Forcat Ajrore Pakistaneze para se të filloj karrierën e muzikës.[2][3][4][5]

Në vitin 2004, Junaidi e la muzikën dhe inxhinierinë dhe filloi që të bëhet besimtarë i fesë Islame. Në nëntor 2014, Junaidi u akuzua për blasfemi dhe në dhjetor 2014, ai e publikoi një video ku thotë se ai kërkon falje për ofendime që ka bërë ndaj njerëzve.[6][7]

Junaid Jamshed dhe anëtarët e familjes së tij vdiqën më 7 dhjetor 2016 ku aeroplani PIA 661 u rrëzua në Havelian. Aeroplani ishte duke fluturuar nga ChitralIslamabad.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Vital Sign[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1989: Vital Signs 1
 • 1991: Vital Signs 2
 • 1993: Aitebar
 • 1995: Hum Tum

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1994 – Junaid of Vital Signs, titulli u ndryshua në Tumhara Aur Mera Naam
 • 1999 – Us Rah Par
 • 2000 – The Best of Junaid Jamshed
 • 2001 – Dil Ki Baat

Ilahi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005 – Jalwa-e-Janan
 • 2006 – Mehboob-e-Yazdan
 • 2007 – Badr-ud-Duja
 • 2008 – Yad-e-Haram
 • 2009 – Rehmat Ul Lil Aalamin
 • 2009 – Badi uz Zaman
 • 2010 – Hadi Ul Anaam
 • 2011 – Rabi-Zidn-e-Ilma
 • 2013 – Noor-Ul-Huda[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Junaid Jamshed and family dead in PIA plane crash near Havelian
 2. ^ Syed, Madeeha (26 korrik 2009). "The life and times of Rohail Hyatt". Madeeha Syed. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2010. Marrë më 30 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Profile: The enigma that was Junaid Jamshed". The Express Tribune. 7 dhjetor 2016. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Junaid Jamshed dead: Pop star turned cleric dies in Pakistan plane crash". INDEPENDENT. 7 dhjetor 2016. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Junaid Jamshed dies in PIA plane crash". The News. 7 dhjetor 2016. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Police investigate Junaid Jamshed for 'blasphemy'". Business Recorder. 3 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2016. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Junaid in hot waters after case registration". The Nation (Pakistan). 3 dhjetor 2014. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 8 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)