Xi Jinping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
xi jinping
Xi Jinping në tetor 2015

Xi Jinping (Gjuha kineze: 习近平; 15 qershor 1953) është politikan kinez dhe President i Republikës Popullore të Kinës prej marsit 2013. Sekretari i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xi Jinping ka lindur në qershor të vitit 1953 në qytetin Fuping të provincës Shanxi. Filloi punë në janarin e vitit 1969, ndërsa u pranua në Partinë Komuniste të Kinës në janarin e vitit 1974. Është i kombësisë hane. U diplomua në degën e edukimit ideo-politik e të studimit të teorisë marksiste të Institutit të Shkencave Humane e Shoqërore pranë Universiteti Qinghua. Më pas bërë ndjekur studimet pasuniversitare pa shkëputje nga puna dhe ka fituar gradën “doktor” në drejtësi.[1]

Sot mban funksionet e Sekretarit të përgjithshëm të Komitetit Qendror (KQ) të Partisë Komuniste të Kinës (PKK), kryetar i Komisionit Ushtarak të KQ-së së PKK-së, zëvendëskryetar i Republikës Popullore të Kinës (RPK), drejtor i Shkollës Qendrore të Partisë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xi Jinping Archived 11 May 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine., Radio e Jashtme e Kinës, parë më 22 prill 2016.

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.