Xi Xhinping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
xi jinping
Xi Xhinping në tetor 2015

Xi Xhinping (Jinping, kinezçe: 习近平; 15 qershor 1953) është politikan kinez dhe President i Republikës Popullore të Kinës prej marsit 2013. Sekretari i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xi Xhinping ka lindur në qershor të vitit 1953 në qytetin Fuping të provincës Shanxi. Filloi punë në janarin e vitit 1969, ndërsa u pranua në Partinë Komuniste të Kinës në janarin e vitit 1974. Është i kombësisë hane.

U diplomua në degën e edukimit ideo-politik e të studimit të teorisë marksiste të Institutit të Shkencave Humane e Shoqërore pranë Universiteti Qinghua. Më pas bërë ndjekur studimet pasuniversitare pa shkëputje nga puna dhe ka fituar gradën “doktor” në drejtësi.[1]

Xi Xhinping ka qenë udhëheqësi suprem i Republikës Popullore të Kinës që nga viti 2013. Programi i tij i qeverisjes ka përmirësuar jetesën e njerëzve dhe ka fituar mbështetjen e njerëzve. Ai ka arrestuar qindra mijëra zyrtarë të korruptuar në shtatë vitet e fundit, gjë që ka frenuar shtrirjen e korrupsionit në Kinë. Por ka edhe mendime të ndryshme që kjo është për të luftuar kundër kundërshtarëve politikë në emër të luftimit të zyrtarëve të korruptuar në të ardhmen.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xi Jinping Arkivuar 11 maj 2013 tek Wayback Machine, Radio e Jashtme e Kinës, parë më 22 prill 2016.