Yūkō Fujita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yūkō Fujita
U lind në(1942-01-01)1 Janar, 1942
Prefektura Chiba, Japonia Japonia
Vdiq18 Korrik 2016 (74 vjeç)
ShtetësiaJaponeze
Punësimifizikane dhe shkencëtare

Yūkō Fujita (1 janar, 1942 - 18 korrik 2016) ishte një fizikane dhe shkencëtare japoneze.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yūkō Fujita lindi në vitin 1942, në Prefekturën Chiba, Japoni. Në vitin 1966, u diplomua nga Departamenti i Fizikës në Universitetin Metropolitan të Tokios. Në vitin 1972, u diplomua në Shkollën e Shkencave të Universitetit Metropolitan të Tokios, studimet e doktoraturës në defën e fizikës. Që nga viti 1972, ajo ishte profesoreshë në Fakultetin Juridik të Universitetit Keio, më pas Departamentit të Fizikës.

Vdiq më 18 korrik 2016

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]