Yūtokutaishi Akiyama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yūtokutaishi Akiyama (Japonisht: 秋山 祐徳太子 Akiyama Yūtokutaishi; lindi në vitin 1953) gdhendës, artist, fotograf dhe politikanë japonezë.[1]

Akiyama studioi gdhendjen në Shkollën e Artit Musashino, paraardhës i Universitetit të Artit Musashino, dhe pastaj punoi si dizajner industrial për një kompani elektrike. Ai filloi të ekspozonte gdhendjet e tij të kallajit dhe vepra të tjera që nga viti 1965 dhe në të dy vitet 1975 dhe 1979 qëndronte në zgjedhjet për Guvernatorin e Tokjos.

Prej vitit 1999 deri më 2003, Akiyama ishte zëvendës profesorë në Universitetin Sapporo.

Prej vitit 1992 deri më 2009, Akiyama u bashkua me Genpei Akasegawa dhe Yutaka Takanashi në një grup të fotografëve Raika Dōmei.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Unless otherwise noted, biographical information is from the description of the Raika Dōmei exhibition "Hakata Yamadori" (Gallery 58, accessed 15 March 2009).