Jump to content

Yabanci Damat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Informata blic

Zhanri: Komedi-dramë Regjisorë: Durul Taylan Yağmur Taylan Producent: Türker İnanoğlu Skenari: Sulhi Dolek Selin Tunç Luajnë: Nehir Erdogan Özgür Çevik Erdal Özyağcılar Muzika: Gökhan Kırdar Shteti: Turqi Gjuha: Turke / Greke / Angleze Kanali origjinal: Kanal D Transmetimi origjinal: 12 nëntor 2004 - 15 qershor 2007 (Turqi) 4 korrik 2005 - 2008 (Greqi) 29 gusht 2009 - 14 janar 2010 (Bullgari) 2009 - (Emiratet e Bashkuara Arabe) Kohëzgjatja: 50 minuta secili episod Numri i episodave total: 106

Dhëndrri i Huaj (titulli origjinal: Yabanci Damat, Bulgarisht: "Брак с чужденец" Brak s chujdenets, Përkthimi shqip i titullit bullgarisht: Martesa me një të huaj, Greqisht: "Τα σύνορα της αγάπης" Ta sinora tis agapis, Përkthimi shqip i titullit greqisht: Kufijtë e Dashurisë), është një serial Turk mundësuar nga Erler Film me 106 episoda gjithsej. Ajo fillon në një marrëdhënie ndërmjet një djali të ri grek i quajtur Niko dhe një vajze turke Nazllë, dhe problemet (dhe sidomos paragjykimet) kanë hasur në një martesë ndërkulturore. Toni i tij komik dhe historik drama në antagonizmin greko-turke, e bëri atë një hit të madh në të dytë, në Turqi dhe Greqi, aq shkëlqyeshëm sa duke e bërë yje prej aktorëve kryesorë. Episodat janë xhiruar në Turqi dhe Greqi. Muzika është turke dhe greke.