Yana Klochkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yana Klochkova
U lind në (1982-08-07) 7 gusht 1982 (41 vjeç)
Simferopol, Rajono Simferopol, Republika Socialiste Sovjetike e Ukrainës, Bashkimi Sovjetik
Kombësiaukrainase
Emrat e tjerëYana Oleksandrivna Klochkova
ShtetësiaUkraina Ukraina

Yana Oleksandrivna Klochkova (ukrainisht: Яна Олександрівна Клочкова; e lindur më 7 gusht të vitit 1982 në Simferopol) është një notate ukrainase, e cili ka fituar pesë medalje Olimpike në karrierën e saj, dhe katër prej tyre kanë qenë të artë. Ajo është Mjeshtre e Sportit, e Klasit Botëror dhe e vetmja medaliste me më shumë se dy medalje të artë në Ukrainë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medaljet e saj të arit i ka marrë në garën e përzier individuale në 200 metër dhe 400 metër në vitin 2000 dhe Olimpiadën Verore 2004; medaljen e argjendit e fitoi në 800 metra stil i lirë në Olimpiadën Verore 2000. Ajo gjithashtu ka fituar dhjetë tituj në kampionatet botëror të notit, dhe nëntëmbëdhjetë tituj në kampionatin evropian. Asaj i është dhënë gjithashtu medalja Heroinë e Ukrainës. 

Titujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titujt e Yana Klochkova përfshijnë:

Kampion Olimpik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampione e Botës, Kursi i gjatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampione e Botës, Kurs i shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999, Hong Kong: 400 m individuale stil i përzier
 • 2000, Athinë: 200 m individuale stil i përzier
 • 2000, Athinë: 400 m individuale stil i përzier
 • 2002, Moskë: 400 m stil i lirë
 • 2002, Moskë: 200 m individuale stil i përzier
 • 2002, Moskë: 400 m individuale stil i përzier

Kampione Evropinae, Kursi i gjatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999, Stamboll: 200 m individuale stil i përzier
 • 1999, Stamboll: 400 m individuale stil i përzier
 • 2000, Helsinkit: 400 m stil i lirë
 • 2000, Helsinkit: 200 m individuale stil i përzier
 • 2000, Helsinkit: 400 m individuale stil i përzier
 • 2002, Berlin: 400 m stil i lirë
 • 2002, Berlin: 200 m individuale stil i përzier
 • 2002, Berlin: 400 m individuale stil i përzier
 • 2004, Madrid: 200 m individuale stil i përzier
 • 2004, Madrid: 400 m individuale stil i përzier

Kampione Evropiane, Kurs i shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999, Lisbonë: 400 m stil i lirë
 • 1999, Lisbonë: 800 m stil i lirë
 • 1999, Lisbonë: 200 m individuale stil i përzier
 • 1999, Lisbonë: 400 m individuale stil i përzier
 • 2000, Valencia: 200 m individuale stil i përzier
 • 2000, Valencia: 400 m individuale stil i përzier
 • 2001, Anwerp: 200 m individuale stil i përzier
 • 2002, Riesa: 200 m individuale stil i përzier
 • 2002, Riesa: 400 m individuale stil i përzier

Kampione Universiade, Kurs i gjatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003, Daegu: 200 m stil i lirë
 • 2003, Daegu: 200 m stili flutur
 • 2003, Daegu: 200 m individuale stil i përzier
 • 2003, Daegu: 400 m individuale stil i përzier
 • 2007, Bangkok: 400 m individuale stil i përzier

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]