Jump to content

Yasuko Matsuyuki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yasuko Matsuyuki
U lind në28 nëntor 1972
KombësiaJaponeze
Faqja në rrjetwww.yasukomatsuyuki.jp

Yasuko Matsuyuki (松雪 泰子 Yasuko Matsuyuki, lindi më 28 nëntor 1972) është aktore dhe këngëtare japoneze.

Më 1989, përderisa ishte në shkollën e lartë, Matsuyuki fitoi një garë në revistën e modës. Pasi diplomoi në shkollën e lartë në Tosu, ajo u zhvendos në Tokjo për ta filluar karrierën si modele.

Në vitin 1991, Matsuyuki bëri debutimin e saj në serialin televiziv "Nekketsu Shinnyu Shain Sengen". Në vitin 1993, ajo luajti një rol në serialin e dramës bazuar në manga "Shiratori Reiko de Gozaimasu". Ky rol bëri një ndikim të madh në skenë drame dhe krijoi karrierën e saj si aktore.[1][2]

Në vitin 1998, pas një marrëdhënieje 2-vjeçare, Matsuyuki u martua me kitaristin Gaku Kadowaki. Ajo kishte një fëmijë në vitin 2001, por u divorcua në vitin 2005.[3][4]

Matsuyuki ka dy vëllezër të rinj. Njëri është Kōhei Takamura, i cili është gjithashtu një aktor, dhe tjetri është Yo Matsuyuki i cili është një këngëtar rock.

Viti Titulli Roli
1992 Patio Satsuki Mizushima
1995 Shiratori Reiko de Gozaimasu! Reiko Shiratori
2000 Another Heaven Mina Sasamoto
Monday Yūko Kirishima
2002 Drive
2006 Helen the Baby Fox Ritsuko Ōgawara
Hula Girls Madoka Hirayama
2007 Shikyū no Kioku: Koko ni Anata ga iru Aiko Sakurai
Vexille Maria (dublimi)
2008 Detroit Metal
Otokotachi no Uta
Suspect X Yasuko Hanaoka
2009 Time Lost, Time Found Shizuku Momota
Warau Keikan Yuri Kojima
Kuhio Taisa Shinobu Nagano
Shizumanu Taiyō Miki Mitsui
2010 Tida-kankan: Umi to sango to chiisana kiseki Yuri Kinjo
2016 The Old Capital Chieko dhe Naeko
2017 Fullmetal Alchemist Lust
Viti Titulli Roli
1991 Nekketsu Shinnyū Shain Sengen Sayuri Tachibana
Bananachips Love Lisa
Yoru ni Umi Kagayaki Yukiko
1992 Otona wa Wakattekurenai: Kamisama no Mae de Tsuita Uso
D-zaka Satsujin Jiken: Meitantei Akechi Kogorō Tanjō
Alphabet 2/3
Junior: Ai no Kankei Himawari Misawa
Patio Satsuki Mizushima
1993 Shiratori Reiko de Gozaimasu! Reiko Shiratori
OLtachi no Zakennayo!! Shain Ryokō wa Daikkirai
Shiratori Reiko de Gozaimasu! 2 Reiko Shiratori
1994 Maido Gomennasaai Sakura Sawano
Otoko wa Iranai Yūki Mukai
1995 Maido Ojamashimaasu } Sakura Sawano
Best Friend Kaede Aoyama
1996 Shōri no Megami Riko Tsuda
Garasu no Kakeratachi Shōko Mizusawa
1997 Meitantei Hokenshitsu no Obasan akurako Tōyama
Risō no Jōshi Marika Shirakawa
1998 Kirakira Hikaru Noriko Tsukiyama
Ai, Tokidoki Uso Ayuko Shiraishi
Kamisan Nanka Kowakunai Sumi Komatsubara
Mysafire në ep.11
Nanisama! Izumi Sawaki
1999 Kirakira Hikaru 2 Noriko Tsukiyama
Africa no Yoru Yuka Aizawa
2000 Kirakira Hikaru 3 Noriko Tsukiyama
Taiyō wa Shizumanai Setsu Kirino
Black Jack II Ayako Takano
2001 Kyūmei Byōtō 24ji (sezoni 2) Tamaki Kōsaka
Chūshingura 1/47 Fujimi
2002 Kyūmei Byōtō 24ji Special 2002 (sezoni 2) Tamaki Kōsaka
Kwaidan Hyaku Monogatari Volume 4: Yuki Onna Oyuki
Mayonaka no Ame Yukiko Mizusawa
2003 Umi no Orgel Teruyo Takeuchi
Beginner Nozomi Morino
2004 Suna no Utsuwa Asami Naruse
2007 First Kiss Renko Takagi
Hō no Niwa Kyōko Amami
2010 Mother Suzuhara Nao
2012 Taira no Kiyomori Bifukumon-in
2017 Chiisana Hashi de Omaki
2018 Hanbun, Aoi Haru Nireno
 • "ESP" (21 qershor 1995)
 • "Toki o Koete" (8 nëntor 1995)
 • "Rain: Ame ni Dakarete..." (8 nëntor 1995)
 • "Wish" (10 dhjetor 1995)
 • "Oyasumi" (25 maj 1996)
 • "Karappo no Ai no Arashi" (19 shkurt 1997)
 • "Happy Happy Days" (24 korrik 1997)
 • "Furimukanaide" (26 shtator 1997)
 • "Ai no Sekai" (13 maj 1998)
 • "Kuchibiru" (13 janar 1999)
 • Pray (21 dhjetor 1995)
 • Mondodelix (19 mars 1997)
 • 32'05" (17 qershor 1998)
 1. ^ "Yasuko Matsuyuki's Profile" (në anglisht). Yasuko Matsuyuki official website. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2009. Marrë më 5 tetor 2008.
 2. ^ "Tarento Meikan: Yasuko Matsuyuki" (në anglisht). Sponichi Annex. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2009. Marrë më 5 tetor 2008.
 3. ^ "Yasuko Matsuyuki got divorced" (në japonisht). Sponichi Annex. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 5 tetor 2008.
 4. ^ "Matsuyuki, Gaku Split" (në anglisht). Japan Zone. Marrë më 5 tetor 2008.