Yemodish Bekele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yemodish Bekele (e lindur në vitin 1960) është autore e botuar prej më shumë se shtatë librave, duke përfshirë poezinë, tregimet dhe novelën dhe ishte gruaja e parë etiopiane që publikoi koleksionin e vet të tregime të shkurtra. Gazetare krimesh, Yemedish ishte gjithashtu gruaja e parë që u bë kryeredaktorja e "Polis Ena Ermijaw" ('Police and Future Journeys') gazeta e Policisë Federale në Etiopi.[1][2]

Një aktiviste për të drejtat e grave, ajo punon dhe shërben në bord për organizatat e përkushtuara për përparimin e grave. Ajo është aktualisht kryetare e Shoqatës së Shkrimtarëve të Grave etiopiane dhe shërben si kryetare i bordit të Rrjetit të Shoqatave të Grave etiopiane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yemodish ka lindur në vitin 1960 në zonën e Teklehaiymanot të Addis Abeba, Etiopi, ku ka ndjekur shkollën fillore afrikane Andinet dhe ka ndjekur shkollën e mesme në Addis Ketema.[1] Jemodishi ishte një fëmijë i vetëm dhe si bijë e një oficeri policie u rrit duke lexuar gazeta të policisë dhe botime.[1]

Në vitin 1979, në moshën 19 vjeçare, ajo fitoi një konkurs të sponsorizuar nga Ministria e Kulturës dhe Sporteve. Kjo çoi në dymbëdhjetë poezitë e saj duke u botuar në një koleksion të ilustruar me titull 'Abyotawi Gitmoch' ('Poemë revolucionare'). Një prej poezive ishte titulli "ke maget eske ketema" (Nga shtëpia në qytet) dhe ishte rreth luftës së grave. [1]

Addis Ababa, aty ku jeton dhe shkruan.

Në vitin 1990, në moshën 27 vjeçare, ajo botoi librin e saj të parë të tregimeve, të titulluar 'ye bakene gize' ('Koha e humbur').[1]

Yemedish punoi për njëzet e gjashtë vjet në Polis Ena Ermijaw gazeta e Policisë Federale në Etiopi. Ajo filloi si praktikante dhe punoi si një gazetar dhe gazetar i krimit, pastaj redaktore dhe ishte gruaja e parë që arriti statusin si kryeredaktor.[2][3]

Yemedish njihet si mbështetës i shumë poetëve në Etiopi dhe përfshihet në shfaqjen e punës së saj dhe të punës së të tjerëve në poemën e shtatë në Addis Abeba.[2]

Që prej tërheqjes nga Polis Ena Ermijaw , Yemodish shkruan dhe merr pjesë në organizata të përkushtuara për të drejtat e grave. Ajo është Presidenti aktual i Shoqatës së Shkrimtarëve të Grave etiopiane dhe kryesuesi i bordit të Rrjetit për Shoqatat e Grave etiopiane.[1]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Abyotawi Gitmoch ('Poemë Revolucionare') botuar në vitin 1979 (12 poema në një koleksion të ilustruar)
 • Ye Bakene Gize ('Koha e humbur') botuar në vitin 1990
 • Yalfera fre ('Fruta pa fruta') botuar në vitin 1998
 • Eta ('Mungesë') - një koleksion i tregimeve të shkurtra të nëntë grave autorë rreth grave.
 • Ebdwa Beletech ('Balta është më mirë') një novelë
 • Yaltenabebu Liboch 'Zemra të palexuara', një koleksion e tregimeve nga nëntë gra autore, e cila u botua nga Qendra për Media e Popullsisë si zgjedhjet fituese në një konkurs midis 42 grave
 • Fiker Yetamacho Nefsoch ('Jeta dëshiron dashuri') një roman krimi
 • Waginos ('Mjekësia shëruese') një koleksion poezish
 • Yewarda ser Gubae ('Takimi nën një Pemë të Madhe') një përmbledhje e tregimeve të disa autorëve
 • Enya 2 (Ne të 2) një koleksion poezish nga disa gra
 • Yenay Alem ('Bota ime') një koleksion i tregimeve të vërteta nga disa autorë që fituan një konkurs
 • Azurit 'Turbulencë' një koleksion i tregimeve të vërteta nga disa autorë të cilët fituan një konkurs të sponsorizuar nga Qendra për Media e Popullsisë (2012)
 • Nawazhu Mehur 'E edukuar por e çmendur', një roman i bazuar në një histori të vërtetë (2012)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f "Yemodish Bekele". EthioScoop. Marrë më 2017-10-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 2. ^ a b c "http://blog.ethiopiantribune.com/blog/9918-stories-of-accomplished-ethiopian-women.aspx". blog.ethiopiantribune.com. Marrë më 2017-10-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!)
 3. ^ "Pumpkin Seeds And Other Gifts". bookmate.com. Marrë më 2017-10-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]