Ylber Hysa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ylber Hysa është një politikan dhe diplomat shqiptar nga Kosova, i cili shërben si ambasador i Republikës së Kosovës në Maqedoni.[1] Hysa ka qenë deputet në Kuvendin e Kosovës si anëtar i Partisë reformative ORA dhe aktivist i të drejtave civile,[2] dhe për shumë vite ishte drejtor i Iniciativës së Kosovës për të Drejtat Qytetare (KACI) një organizatë joqeveritare Shqiptaro-Kosovare.[3]

Në Shtator 2007 ai ishte i nominuar nga ORA për kandidat për kryetar komune të Prishtinës. [2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Republic of Kosovo - Assembly - Members". Republic of Kosovo Assembly. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Kosovo Parties Name their Candidates for Pristina Mayor". Balkan Insight. 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Priština želi da se UNMIK zameni misijom Evropske unije" (në serbisht dhe kroatisht). Radio Free Europe. 17 qershor 2004.