Ylberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ylberi është një dukuri optike dhe meteorologjike i cili paraqitet në atmosferën e tokës, pas shiut, kur rrezet e diellit shkëlqejnë në pikat e imta të ujit. Ato marrin formën e një gjysmërrethi në të cilin duket spektri i 7 ngjyrave i cili nga ana e jashtme fillon me ngjyrën e kuqe dhe në anën e brendshme mbaron me ngjyrën vjollcë.

Ngjyrat e ylberit janë: vjollcë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu dhe manushaqe

Dukshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylberi mund të vërehet sa herë që ka pika uji në ajër dhe rrezet e diellit ndriçojnë nga pas një person në një kënd të caktuar dhe në lartësi të ulët (në tokë). Pamja më spektakolare e ylberit ndodh kur gjysma e qiellit është ende e errët me shi re dhe kur vëzhguesi është në një vend me qiell të qartë në drejtim të Diellit. Rezultati është një ylber i qartë në kontrast me sfondin e errët. Efekti ylber i pranishëm zakonisht pranë ujëvarave ose burimeve të ujit. Përveç kësaj, efekti mund të krijohet edhe artificialisht nga pikat e shpërndarjes së ujit në ajër gjatë një ditë me diell. Rrallë, një ylber hënor shihet natën kur kemi dritë të fortë hëne. Si perceptimi njerëzor për ngjyrë është i varfër në dritë të ulët, ylberi hënor shpesh është i bardhë. [1] Është e vështirë për të fotografuar një ylber, pasi kjo do të kërkonte një kënd prej 84 ° dhe një kamerë 35 mm, një lente qendrore me një gjatësi prej 19 mm apo më pak të gjerë. Tani që ekziston një software i fuqishëm për të nxjerrë disa imazhe në një panoramë është në dispozicion, imazhe të gjithë harkut harqeve madje dhe të mesme mund të krijohen në mënyrë të drejtë me lehtësi nga një seri e kornizave mbi vendoswse. Nga një aeroplan, ka mundësi për të parë gjithë rrethin e ylberit. Në kushtet e dukshmërisë së mirë (për shembull, kur ka një re të errët pas ylberit), harku i dytë mund të shihet, me renditje inverse të ngjyrave. Në sfondin e qiellit kaltert, mesi i harkut të dytë është i dukshëm.Rrezet e diellit kane ngjyre te bardhe por kur takohen me pikat e shiut shperbehen ne 7 ngjyrat e ylberit