Ylli Popa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ylli Popa
Fotoporteti
Emri Yll
Mbiemri Popa
Kombësia shqiptare
Profesioni hulumtimi

Ylli Popa u lind në një familje me tradita intelektuale dhe kombëtare në qytetin e Elbasanit në vitin 1930. Mjek shqiptar e ish Kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë për dy mandate me radhë.[1][2]

Pas themeluesit të Akademisë, profesor Aleks Budës, Ylli Popa është një nga kryetarët më jetëgjatë të këtij institucioni. Popa është një nga intelektualët që ka dhënë një ndihmë të konsiderueshme në reformimin e shkencës shqiptare. U nda nga jeta më 15 gusht 2017.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Ndahet nga jeta Ylli Popa, akademik, mjek, njeriu i debatuar dhe roli në fillesat e Demokracisë". Veritas.com.al. 16 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 1 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Akademiku Ylli Popa (12 janar 1930 - 15 gusht 2017) - Themeluesi i kardiologjisë shqiptare". ADE. 11 janar 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 1 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.