Ymer Elshani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ymer Elshani
Ditëlindja:1948
Vendlindja:Korroticë e Poshtme, Drenas
Ditëvdekja:17 prill 1999
Vendvdekja:Poklek Drenas
Kombësia:Shqiptar

Ymer Elshani shkrimtar shqiptar, lindi më 1948 në Korroticë të Poshtme të Drenasit. Kreu fakultetin për gjuhë dhe letërsi shqipe dhe një kohë të gjatë punoi në arsim. Botoi dhjetëra libra për fëmijë me poezi, tregime dhe romane. U vra dhe u masakrua më 17 prill 1999 nga forcat serbe në fshatin Poklek të vjetër të Drenasit bashkë me gruan, të katër djemtë, nënën, kunatën dhe me afro gjashtëdhjetë bashkëfshatarë të tij.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat e tij me te njohura jane:

  • "Çka ëndërrojne lulet",
  • "Plaku me violinë",
  • "Unaza magjike",
  • "Ndodhitë e hundëkarotës",
  • "Guri i Çmueshëm"etj.