Jump to content

Yo-Yo Ma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ma dhe Kondolesa Rajs pas një dueti në çelo

Jo-Jo Ma (org. Yo-Yo Ma) lindur më 7 tetor 1955, është një violonçelist amerikan.[1] I lindur në Paris, Francë nga prindër kinezë [2]dhe i arsimuar në New York City, ai ishte një fëmijë talent, duke interpretuar që në moshën katër vjeç e gjysmë. Ai u diplomua nga Shkolla Juilliard dhe Universiteti i Harvardit, dhe ka interpretuar si solist me orkestra në të gjithë botën. Ai ka regjistruar më shumë se 90 albume dhe ka marrë 18 çmime Grammy.

Vlerësohen veçanërisht incizimet dhe shfaqjet e tij të suitave pa përcjellje të Johan Sebastian Bahut, por ai ka luajtur një numër të konsiderueshëm të muzikës kamertale.

Jo-Jo Ma ka luajtur dhe incizuar pjesë për violonçel nga tradita shumë të ndryshme duke filluar prej barokut në instrumente të kohës, muzikë blugres Amerikan, melodi tradicionale kineze, tango argjentinase, muzikë braziliane, e deri te kolona zanore e filmit Crouching Tiger Hidden Dragon. Momentalisht ai luan për projektin e tij, Ansambli i Rrugës së Fildishtë, i cili ka për qëllim të mbledhë së bashku muzikantë të ndryshëm prej vendeve që historikisht i ka lidhur rruga e fildishtë.

Ai ka fituar 14 çmime Gremi në gjashtë kategori të ndryshme.

Në janar 2006 sekretari gjeneral Kofi Anan lajmëroj se Ma do të marrë rolin e ri si Ambasador i Paqes i Kombeve të Bashkuara.

  1. ^ Hatch, Robert; Hatch, William (2005). The Hero Project (në anglisht). McGraw-Hill Professional. fq. 82. ISBN 0-07-144904-3. Marrë më 8 shtator 2007. Yo-Yo Ma, naturalised citizen.
  2. ^ "Biography (Text Only) | Yo-Yo Ma". Yo-yoma.com (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2020.