Jump to content

Youcef Touati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Youcef Touati
Të dhënat vetjake
Emri i plotëYoucef Touati
Datëlindja29 mars 1989
VendlindjaSaint-Denis, Franca
Data e vdekjes16 mars 2017
Gjatësia1.67 m (5 ft 6 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
2005–2007Amiens SC
2008Amiens AC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Pacy Vallée-d'Eure18(1)
2009–2011Dijon FCO11(1)
2010–2011AS Cannes (huazim)14(1)
2011–2012Red Star F.C.25(2)
2012–2013FC Istres8(0)
2013–2014Tours FC4(0)
2014–2015SAS Épinal16(1)
2015–2016FC Chambly18(2)
2016–2017MO Béjaïa6(0)
Karriera ndërkombëtare
2009Algjeria U231(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Youcef Touati (29 mars 1989 – 16 mars 2017)[1] ishte futbollistë algjerianë i cili ka luajtur si mesfushor sulmues.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, Touati u bë pjesë e akademisë së Amiens SC në moshën 16 vjeç, duke qëndruar për dy vite. Pas kësaj, klubi i ofroi mundësinë për të nisur karrierën si profesionist por ai kaloi te Villarreal CF në Spanjë pas këshillës së agjetit të tij.

Në fillim të sezonit 2008, Touati nënshkroi kontratë me Pacy Vallée-d'Eure. Sidoqoftë Amiens AC kanë thënë se lojtari është ende nën kontratën e klubit, kështu që Touati luajti katër muajtë e parë të sezonit. Në dhjetor 2008, Touati u bashkua me skuadrën Pacy. Në këtë skuadër, Touati luajti 18 ndeshje dhe ka shënuar një golë.

Më 6 korrik 2009, ai nënshkroi kontratë tre vjeçare për skuadrën Dijon FCO.[3] Më 7 gusht 2009, ai luajti për herë të parë në ndeshjen kundër Angers SCO.[4]

Më 9 shtator 2010, ai u huazua në skuadrën AS Cannes deri në fund të sezonit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Collision avec le van de Jenifer : Youcef Touati est décédé (frëngjisht)
  2. ^ "Youcef TOUATI - Football : la fiche de Youcef TOUATI (Chambly)". lequipe.fr (në frëngjisht).
  3. ^ "Dijon – Arrivée de Youcef Touati, révélation du National". espoirsdufootball.com (në frëngjisht). 6 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2012. Marrë më 17 mars 2017.
  4. ^ "Kopje e arkivuar" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2009. Marrë më 24 shtator 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Cannes : Touati arrive en prêt". footafrica365.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 mars 2017.