Jump to content

Young Kee Kim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Young Kee Kim
U lind në1962
ShtetësiaShtetet e Bashkuara
Profesionifizikane
Njohur përMedalja e Shquarsisë për Shkollarët Rochester(2010)
Medalja e Shërbimit Shkencë/Edukim
nga Qeveria e Koresë
Çmimet2004 APS Fellow (2004)
Ho-Am Prize (2005)
American Association for
the Advancement of Science Fellow (2012)

Young Kee Kim (e lindur më 1 janar, 1962) është një fizikane amerikane nga Koreja e Jugut. Nga viti 2012 punon në Universitetin e Çikagos[1]

Jeta dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Young Kee Kim lindi në vitin 1962. Në vitin 1984 diplomoj me titullin B.S.në Fizikë dhe në vitin 1986, M.S. në Fizikë në Universitetin e Koresë. Studimet e doktoraturës i ka bërë në Universitetin Rochester, ku diplomoj me titullin Ph.D. në Fizikë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]