Jump to content

Yul Brynner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yul Brynner
U lind në
Julij Borisovič Briner

11 korrik 1920
Vdiq7 tetor 1985
Kombësiaamerikan

Yul Brynner' (Sahalin, 11 1920 - New York, 10 shtator 1985), aktor amerikan me origjinë ruse. Në Shtetet e Bashkuara ka marrë pjesë në shumë produkcione filmike dhe teatrore. Është bërë I njohur për rolin e mbretit sijamkez, në mjuziklin Mbreti dhe unë në teatër dhe në ekranin e madh, si Ramzesi II në filmin e Cecila B. DeMilles Dhjetë të madhërishmit I vitit 1956 dhe të Chris Adamsit në Shtatë të mdhjejtë.

Ishte i njohur me kokën e rruar, të cilën e ka mbajtë në shenjën të mbrojtjes përsonale, qyshë nga roli “Mbreti dhe unë”. Gjatë kohës sa jetoi u bë sinonim qelosha.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotograf, shkrimtar dhe këngëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1949 Port of New York Paul Vicola
1956 The King and I King Mongkut of Siam Academy Award for Best Actor
National Board of Review Award for Best Actor (also for Anastasia and The Ten Commandments)
Nominim — Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Musical or Comedy
Nominim — New York Film Critics Circle Award for Best Actor
Anastasia General Sergei Pavlovich Bounine National Board of Review Award for Best Actor (also for The King and I and The Ten Commandments)
The Ten Commandments Rameses National Board of Review Award for Best Actor (also for The King and I and Anastasia)
1958 The Brothers Karamazov Dmitri Karamazov
The Buccaneer Jean Lafitte
1959 The Journey Major Surov
The Sound and the Fury Jason Compson
Solomon and Sheba Solomon
1960 Once More, with Feeling! Victor Fabian
Surprise Package Nico March
The Magnificent Seven Chris Larabee Adams Nominim — Laurel Award for Top Action Performance
1962 Escape from Zahrain Sharif
Taras Bulba Taras Bulba
1963 Kings of the Sun Chief Black Eagle
1964 Flight from Ashiya Sgt. Mike Takashima
Invitation to a Gunfighter Jules Gaspard d'Estaing
1965 Morituri Captain Mueller
1966 Cast a Giant Shadow Asher Gonen
The Poppy Is Also a Flower Colonel Salem (also titled Danger Grows Wild)
Return of the Seven Chris
Triple Cross Baron Von Grunen
1967 The Double Man Dan Slater/ Kalmer
The Long Duel Sultan
1968 Villa Rides Pancho Villa
1969 The File of the Golden Goose Peter Novak
Battle of Neretva Vlado
The Madwoman of Chaillot The Chairman
1970 Adiós, Sabata Sabata/ Indio Black
1971 The Light at the Edge of the World Jonathan Kongre
fr [Romance of a Horsethief; Romance of a Horsethief] Captain Stoloff
Catlow Catlow
1972 Fuzz The Deaf Man
1973 Night Flight from Moscow Col. Alexei Vlassov
Westworld The Gunslinger
1975 The Ultimate Warrior Carson
1976 Futureworld The Gunslinger
Death Rage Peter Marciani


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]