Jump to content

Zíngara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zíngara është telenovelë e realizuar nga regjisori Nicolás Del Boca, kurse e shkruar nga shkrimtari Enrique Torres. Telenovela e tipit dramë/romancë për herë të parë u transmetua në nëntor të vitit 1995Argjentine. Këngën e kësaj telenovele, "Tonta, pobre tonta", e kompozuan kompozitorët Teddy Jauren dhe Roberto Livi, kurse e këndoi Andrea Del Boca.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andrea Del Boca ... Paloma Pérez-Campana de Argüello alias Civinka Stevanovich
 • Gabriel Corrado ... Julián Argüello
 • María Rosa Gallo ... Mitra Stevanovich
 • Lydia Lamaison ... Hilda Pérez-Campana
 • Juan Palomino ... Stieva Stevanovich
 • Henry Zakka ... Kolia Stevanovich
 • Gino Renni ... Ovidio
 • Eduardo Sapac ... Adriano Argüello
 • Alfredo Zemma ... Arciero Moretti
 • Claribel Medina ... Mimí Pompón
 • Marcela Ruiz ... Dora Visconti
 • Patricia Castell ... Evelia Moretti
 • Mónica Galán ... Bárbara Argüello
 • Adriana Salonia ... Corina Argüello
 • Marikena Riera ... Norma Pérez Campana-Moretti
 • Facundo Arana ... Rodolfo 'Rudy' Moretti
 • Diego Olivera ... Francisco 'Pancho'
 • Liz Balut ... Alicia Di Paolo
 • Jorge Barreiro ... Joaquín Argüello
 • Raquel Casal ... Selenia
 • Hugo Cosiansi
 • Juan David ... Miguel Argüello
 • Ana Franchini
 • Héctor Fuentes ... Silverio Terturino
 • Carlos Garric ... Nigueza
 • Pietro Guggiana ... Marcial
 • Pablo Ini
 • Coni Mariño ... Viviana López C.
 • Anahí Martella ... Antonia
 • Martín Neglia ... Jaimito
 • María Pía ... Dara Stevanovich
 • María Roji ... Maruja
 • Cunny Vera ... Martha
 • Juan Vitali ... Germán López C.
 • Néstor Zacco ... Doc. Recúpero