Jump to content

Gabriel Corrado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gabriel Corrado është një aktor nga Argjentina, lindur me 12 dhjetor 1960, Buenos Aires.

Emri i plotë është Gabriel Andrés Andreachi Corrado dhe është i gjatë 1,80 m.

Debutimi i tij i parë ka qen në 1982 në "Pantalones Azules" (Pantallona Blu), por roli tamam vjen në "Quiero morir mañana" (1987) bashkë me Rubén Ballester dhe Mariana Karr. Ka luajtur tek "Perla Negra" (1993) dhe "Zingara" (1995) me aktoren Andrea del Boca, si dhe në shumë të tjera. Në 1994, merr pjesë në show "Vivan los Novios", me audience 7 milion spektatorë. Gjithashtu "La Gala de Año Nuevo", në Spanjë bashkë me Claudia Schiffer.

Është martuar me Constanza Feraud, që është bizneswumen, në 10 mars 1989 dhe ka 3 fëmijë. Flet italisht, pak anglisht dhe frëngjisht.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verano amargo (2009) (duke u prodhuar) .... José Martínez

Paco (2009) (duke u filmuar) .... Raúl

"Juanita, la soltera" - Juanita, e vetmuar(2006) TV series

"Hombres de honor" (2005) TV series .... Luca Onoratto

"Máximo corazón" .... Máximo Martinelli (2002)

"Esencia de poder" .... Gabriel (2001)

"Luna salvaje" .... Gonzalo 'Gonza' Guelar (2000)

"Tiempofinal" (2000) TV series

"Mediterráneo" .... Paco (1999-2000)

"Milady, la historia continúa" .... Máximo De Valladares (1998)

"Hostal Royal Manzanares" .... Hugo (1997)

"El arcángel" (1997) TV series .... Gabriel Santiago

"Hombre de mar" (1997) TV series .... Fernando Moreno

"Zingara" .... Julián Argüello (1995-1996)

"Chiquititas" .... Martín Morán / ... (1995)

"Perla Negra" - Perla e Zeze .... Tomás Álvarez-Toledo (1993-1994)

"Soy Gina" (1992) TV series .... Aldo Guillón

"Princesa" (1992) TV series .... Marcelo Mastronardi

"Primer amor" (1992) TV series .... José Luis

"Manuela" (1991) TV series .... Rodolfo 'Rudy'

"Amándote II" (1990) TV series .... Sergio Arana

"La extraña dama" (1989) TV series .... Aldo Guillón

Apartment Zero (1988) .... Victim in Hotel Room

"Amándote" - Carolina (1988) TV series .... Sergio Arana

"No va más (la vida nos separa)" (1988) TV series

"Quiero morir mañana" (1987) TV series .... Luis García