Zanorja e mbyllur e prapme e buzorëzuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zanorja e mbyllur e prapme e buzorëzuar
u
IPA Number308
Encoding
Entity (decimal)u
Unicode (hex)U+0075
X-SAMPAu
Braille⠥ (braille pattern dots-136)
Audio sample

Zanorja e mbyllur e prapme e buzorëzuar, ose zanorja e lartë e prapme e buzorëzuar,[1] është një lloj tingulli zanor i përdorur në shumë gjuhë të folura. Simboli në alfabetin fonetik ndërkombëtar që përfaqëson këtë tingull është ⟨u⟩, dhe simboli ekuivalent X-SAMPA është u .

Në shumicën e gjuhëve, kjo zanore e rrumbullakosur shqiptohet me buzë të zgjatura ('endolabial'). Megjithatë, në disa raste buzët janë të ngjeshura ('eksolabiale').

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Përderisa Shoqata Fonetike Ndërkombëtare parapëlqen termat "e mbyllur" dhe "e hapur" për ngritjen e zanoreve, shumë gjuhëtarë përdorin "e lartë" dhe "e ulët".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]