Zekai Aksakallı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zekai Aksakallı (lindi më 1962) është komandant i Forcave Speciale Turke që nga viti 2013. Ai ka diplomuar nga akademia ushtarake.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zekai lindi më 1962 në Erzurum. Ai është babai i dy fëmijëve. Në moshën 17 vjeçare shkoi në shkollën e lartë në Erzurum dhe përfaqësoi Turqinë në kampionatin e vrapimit e organizuar në Austri dhe u bë i 27-ti në mesin e 397 atletëve.