Zenit-2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zenit-2 është një raket Ruse - Ukrainase, më parë sovjetikee, pavlerë raketa zgarë . Fluturimi i parë në ka qënë në 1985, ai është nisur 37 herë, me 6 dështime. Eshtë anëtar i familjes Zenit të raketave dhe është projektuar nga Zyra e Dizajnit Yuzhnoye .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]