Zhong Nanshan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zhong Nanshan

Zhong Nanshan(1936-),Emri kinez është:钟南山. Shkencëtari i njohur i Republikës Popullore të Kinës, akademik i Akademisë së Inxhinierisë Kineze. Zhong Nanshan aktualisht është drejtori i Qendrës Kombëtare të Kinës për sëmundje të frymëmarrjes Klinika Mjekësore Klinike dhe udhëheqësi i grupit të nivelit të lartë të ekspertëve të Komisionit Kombëtar të Shëndetit dhe Sigurisë së Kinës.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Tetor 1936, Zhong Nanshan lindi në Nanxhing, Kinë. Në 2003, një shpërthim i rëndë SARS ndodhi në Kinë. Zhong Nanshan performoi mirë në epideminë SARS dhe fitoi respektin e të gjithë kinezëve. Pas shfaqjes së epidemisë së re të koronavirusit në vitin 2020, Zhong Nanshan mori drejtimin duke theksuar faktin se "transmetimi nga njeriu te njeriu" siguroi bazë shkencore për mbylljen e Wuhan. Pa Zhong Nanshan, situata e Kinës në këtë epidemi do të jetë shumë më e rrezikshme.