Zichyújfalu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zichyújfalu
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Hungari
Kryetari i Bashkisë Ilona Füzesiné Kolonics[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,82 km2
Popullsia 924 (1 Janari 2016)[2] banorë
Dendësia 85,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 8112
Prefiksi 22

Zichyújfalu është një fshat në Fejér qarkut, Hungari. Zichyújfalu për hërë të parë përmendet më të vitit 1239.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zichyújfalu települési választás eredményei". valasztas.hu (në hungarisht). National Election Commission. Marrë më 10 shtator 2017.
  2. ^ "Zichyújfalu". ksh.hu (në anglisht). Detailed Gazetteer of Hungary. Marrë më 10 shtator 2017.
  3. ^ "History of Zichyújfalu". nemzetijelkepek.hu (në anglisht). National and historical symbols of Hungary. Marrë më 10 shtator 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]