Zilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zilja e iPhone.

Një Zile apo Zilja është tingulli i bërë nga një telefon për të treguar një telefonatë në ardhje. Fillimisht duke iu referuar dhe bërë nga goditjet elektromekanike të këmbanave, termi tani i referohet çdo tingulli në çdo pajisje që sinjalizon një telefonatë të re hyrëse - deri dhe duke përfshirë regjistrimet e zileve origjinale të telefonit.

Telefonat elektronikë, veçanërisht telefonat inteligjentë, prodhohen me një përzgjedhje të parangarkuar zilesh. Klientët mund të blejnë ose gjenerojnë zile me porosi për instalim në pajisje.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ringtone", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-05, marrë më 2022-12-21