Jump to content

Zip2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zip2
LlojiPrivate
Themeluar në1995; 29 vite më parë (1995)
ThemeluesiElon Musk
Kimbal Musk
Greg Kouri[1]
DefunctShkurt 1999
Zyrat qendrore,
ProdhimiZip2.com
OwnerElon Musk
PrindiCompaq Computer (1999–)
Faqja e internetitweb.archive.org/web/19990202180446/http://www.zip2.com:80/

Zip2 ishte një kompani që i ofronte gazetave programe online për udhëzues qyteti.[2] Kompania u themelua në Palo Alto, Kaliforni si Global Link Information Network në vitin 1995, nga vëllezërit Elon dhe Kimbal Musk dhe Greg Kouri.[3] Fillimisht, Global Link u ofronte prezencë në internet bizneseve lokale,[4] por më vonë nisi të ndihmojë gazetat në projektimin e qyteteve online përpara se të blihej nga Compaq Computer në vitin 1999.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Greg Kouri, early investor in PayPal, dies in New York". The Mercury News (në anglishte amerikane). 2012-08-13. Marrë më 2018-11-19.
  2. ^ Outing, Steve (24 tetor 1997). "Zip2 Plays Up National Network Card". Editor & Publisher (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2015. Marrë më 10 dhjetor 2015.
  3. ^ "Elon Musk". Foundation 20 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017.
  4. ^ Vance, Ashley (2015). Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (në anglisht). HarperCollins. ISBN 9780062301239.
  5. ^ Napoli, Lisa (17 shkurt 1999). "Compaq Buys Zip2 to Enhance Altavista". The New York Times (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2015.