Zona 51

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje satelitore e vitit 2000 e Zonës 51

Zona 51 (origjinal Area 51 shqiptimi: erea fiftiuan) është një hapësirë e gjerë e zonës ushtarake (Baza e Forcës Ajrore Nelis) amerikane prej 26.000 km2. Gjendet rreth 112,5 km nga Las Vegasi në jug të shtetit amerikanNevadas. Qenësia e kësaj zone mbahej e fshehtë nga qeveria amerikane gjer para pak vitesh. Emri zyrtar është i panjohur, përmendet shpesh si Groom Lake Air Force Facility, ose thjeshtë Groom Lake. Forcat ajrore amerikane këtu provojnë fluturakë (mjete fluturuese) ushtarakë eksperimentalë. Është bërë i famshëm para së gjithash si vend strehues i jashtëtokësorëve dhe teorive komplotisteUFOve.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprimtaria në Zonën 51[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëndrimi i qeverisë amerikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]