PAPGALLI PERUS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Ai eshte i përhapur në Australi. Gjatësia e përgjithshme eshte prej 20-22 cm te shpendet bisht eshte përafërsisht 10 cm e krahut i masave 9 cm. Perusii undulating jetojnë në tufa lëvizin nga një vend në tjetrin për të gjetur ushqim.Ushqimi i tyre përbëhet kryesisht nga fara bimësh barishtor (kullosa të ndryshme dhe bimë të tjera me fara). Nëse ushqimi është varfëruar tufat e ndryshojnë faqet e tyre të të ushqyerit, sidomos në prag të periudhës riprodhues, kur kushtet janë të përcaktuara si sektorë të favorshme. Mbrëmje dhe mëngjes faqet lëviz uji, ku ata pin dhe lahet. Edhe në periudhat e mbarështimit pala është e izoluar, ne fole në kolonitë në pemë pa bukë.

Depozituara 4-6 vezë në fole të rregulluar . Ajo zgjat tre javë, gjatë të cilit mashkulli kujdeset e të ushqyerit femra me ushqim, gjë që e bën qe femra rrallë ta lë folenë e saj.Nena fillon te flutorjn pas 5 javesh,


Perusii dinamik undulating jemi zogj, sidomos celular dhe shumë e komunikueshme, vazhdimisht emitting tingujt e thirrjeve dhe komunikimit të ndërsjellë, që fiton gjithë dynden një rezonancë dhe një tingëllimë të gjerë dhe të ndryshme, mjedis animand. Shumë zogj të rinj, të mbahen fjalë të veçanta mund të mësohen të imitojë vulën e tyre në tone të veçanta. Kjo është e mundur nga repetitions shpeshta të fjalëve, e theksuar intonacion të qartë dhe të këndshme. Mësoni fjalë është rradhazi parë një rrokje, një fjalë dhe vetëm pastaj pas disa fjalë. Por sigurisht nuk ka ndeshje për fjalët perusii ofrimit me madhësi më të madhe parrots, të cilat janë imituesit më të mirë. Perusii u sollën në Rumani në dekadat e fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Që nga ajo kohë kanë lindur pyetjet me zogj reimprospatarii gjak dale nga fusha të tjera, kjo është materializuar duke e çuar në 10 mostra 1901 jetojnë në Australi. Numri Perusilor rritur vazhdimisht, duke arritur madje edhe për të konkurruar me të ftuarit më të vjetra në vendin tonë, canaries.

Perusii undulating arsyet kryesore për të cilat janë aq të përhapura dhe të dashurit e gjithë bota janë shumë të ndryshme dhe ngjyra të bukur (ngjyra më popullore janë të gjelbërt, blu dhe vjollcë) që janë shumë të gjallë dhe i butë, lehtësinë e rritjen dhe riprodhimin dhe aftësinë për të riprodhimin e zërit të njeriut.

ushqim përbëhet kryesisht nga Usacata fara meli dhe të kënaqur, konsumi mesatare ditore për një zog është rreth 15-20 g, përkatësisht 4,5-6 kg fara në vit. Ky shpenzim është relativisht e lartë për një cantereste zog mes 40-60 gram, kështu që një e përditshme të konsumojnë ushqim perus ekuivalent të tretën e peshën e saj. Kjo është për shkak të metabolizmit të lartë, kështu që të shkojë me një shumë të zogjve, të cilat e bëjnë ato në mënyrë të gjallë. Përveç ushqimit të thatë, pije dhe ushqim perusii butë, nga të cilat më të zakonshme është vezë të ziera, të përziera me biskota ose bukë crumbs. Vezë është një ushqim kompleks, që përmban të gjithë përbërësit e nevojshme për zogjtë, por duhet të përdoren me kujdes, sepse ai duhet të konsumohen në një kohë të shkurtër, vezë është një ushqim që prishet dhe mund të shkaktojnë mërzitur zorrëve dhe madje edhe hepatit. ushqim Green nuk duhet të humbasë menu zog, i cili përbëhet nga rocoina, luleradhiqe, gjethe delli, çantë bariut, tërfili, jonxhë, spinaq, karrota dhe gjethe marule, por lë duhet të jetë i freskët dhe të thatë, e lë lagësht mund të shkaktojë dispepsi. Një tjetër element i rëndësishëm është degë perusilor ushqyer e pemëve dru i butë si shelg, plep, bli. Sigurohuni degë nuk janë mbulua me pesticide. Ato janë të dizajnuara për të përmbushur nevojën e frutave dhe vitamina perusilor për të plotësuar nevojat e tyre.

Vezë depozituar në fole


Ja ky është "i madh" një ditë chicks vjetër dhe vezë një papagall e:)

Perusilor riprodhimit është e zakonshme undulating me mjaft lehtësi. Mosha minimale të mbarështimit femër është 8 muaj dhe 12 muaj në meshkuj. Riprodhimi është bërë në 2-3 grupe, në varësi të zogjve kthehet t'i japë atij. Në rast të sëmundjes apo rezultatet e dobta në pulave riprodhuese janë miratuar për të pushuar për shërim. Edukate fole është i bazuar në 16 X 20 cm dhe lartësi 22 cm, 4,5 cm vrimë hyrje. Kjo i jep një kafaz metalik me natyrë cm 30 x 50 dhe 30 cm në çifte mbarështimit lartësi.

Nëse riprodhim Liberty fole riprodhues duhet të jetë sa më afër që të mund të krijojnë konflikte në qoftë se dy femra preferojnë të njëjtën fole. Riprodhimi në Liberty ka disa avantazhe, dmth lehtësinë e të ushqyerit dhe ndoshta një të japin më të larta për kultivimin e zogjve, por personalisht preferoj palë të tjera të veçanta të mbarështimit si ajo mund të merrni të shpendëve me cilësi të lartë dhe edukate performancës mund të vërehet më vete. Gjatë pjesës tjetër, zogjtë janë të ndara sipas gjinisë, që lehtëson pranimin e partnerit tuaj kur bëhet fjalë për një seri e re e riprodhimit. Në një 3-4 chicks lënë folenë e tyre të ushqyer mirë dhe jo për të shfrytëzuar të prindërve. Chicks 5-6 javë janë ata të bëhen të ndarë nga prindërit dhe ha vetëm Pavarësinë. Kjo kohë mund të identifikohen duke vëzhguar gjatë dhe bisht kur ajo është përafërsisht e barabartë me atë të prindërve. Pulat janë ndarë edhe sipas gjinisë dhe janë mbajtur në Liri për të pjekur. Gëzuar ... riprodhim!

Sëmundje nuk është një problem për perusi kohë që ushqimin e duhur është, të merrni ajër më të madhe, dritë dhe një fluturim i madh që është i pastër dhe deparazitat. Dezinfektimi dhe desinsection për të bërë dy herë në vit nga pastrimi dhe kryerjes dhomë që i mbajnë parrots, dhe naftë nga pikturë të gjithë pjesë metalike dhe punon prej druri. Kafaze dhe foletë janë vendosur në dhomë vetëm pas tharjes dhe transmetoi dhomë varuielii derisa ndonjë erë të zhduket. Një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjes kemi ajër të pastër si ventilimit në dhoma të mbushura me parrots është e nevojshme për disa herë në ditë. Drita është gjithashtu një faktor i rëndësishëm për parrots të shëndetshme, hapësira duhet të jenë të lehta dhe të nxehtit, dimrit është mundësisht një dhomë të nxehtë. Kështu, duke ndjekur këto disa rregulla të thjeshta ju do të papagall të shëndetshme dhe të gjallë.

3. Si parrots mësojnë të flasin

Një cilësi të veçanta që kanë këto zogj të bukur është se disa mostra mund të imitojë zërat e njeriut. Cilësia e fjalëve, por ju mund të shqiptojë perusii është mjaft i dobët dhe nuk mund të krahasohet me mostra të tjera të mëdha të cilat mund të shqiptojë fjalë më qartë. Ushtrimeve që ne do të vazhdojmë këtë, perusii ende mund të mësojnë disa fjalë.

perusii parë mund të mësohen të flasin vetëm nëse ato janë marrë nga prindërit dhe fëmijëve të rritur në izolim, pa kontakt me parrots tjera. Parrots duhet të marr me vete nga prindërit që fole (më të përshtatshme), por në këtë rast ata duhet të jenë ushqyer çdo ditë me time husked dhe qull bollgur derisa ato fillojnë të hanë vetë ose brenda një jave, pasi ata u larguan nga fole. Papagall i zgjedhur duhet të jetë si derë e mirë, jo frikë për dore, kur afrohen asaj. Gjithashtu një kriter i rëndësishëm i perusuilor zgjedhur është seksi, perusii undulating folësit më të mira janë meshkuj. Përcaktimi i seksit nga një moshë të re është kaq e vështirë, por këtu është një e dhënë që mund të ndihmojnë: ngjyra cere rrethojnë vrimat e hundës në meshkujt është tërësisht rozë-vjollcë, ndërsa femra është trëndafili-vjollcë në skajet, dobësuar në intensitet deri vrimat e hundës e duhur ku blu-të bardhë.

Pas zgjedhjes fëmijën e drejtë, ajo është mbajtur në një kafaz për madhësinë mesatare 50 x 30 x 20 cm tenxheret me ujë, ushqim të rregullt si të përshkruara më sipër, dhe në fund me rërë. Ajo duhet të mbahet e izoluar nga parrots të tjera, e jo për të dëgjuar këngët e tyre, pasi kjo do ta bënte atë të mos imitojë zërin e njeriut.

Gjëja e parë që bëni është Zbutja perusului, duke shmangur zhurmë dhe lëvizje të papritur. Ne duhet të bashkëpunojnë me kafaz dhe linjës lëviz për të vënë dorën e tij mbi atë pa atë të shqetësuar, ai kënaqur atë në qafë anë dhe kreu. Pas përsëritur këtë disa herë, të mësosh për të qëndruar në gishtin e saj dhe ngadalë ne mund të merrni atë nga colivie.La përpjekje e parë për të hequr kafaz ndoshta do të frikësuar dhe do të fluturojnë nëpër dhomë, goditur në mur dhe qelqi. A është e lejuar për të zgjidhur dhe shpesh kthehet në një ngjitje. Përndryshe kapur atë lehtë, të butë dhe të sillni të gjithë këtë kohë i colivie.In përsëris emrin ose fjalë që ne duam të invete.Repetam këto ushtrime disa herë në ditë deri në papagall është i urtë dhe miqësohet me su Breeder.

Pas tamed, perusul i lejohet të fluturojë në dhomë dhe të shohim se është cresatorul shumë miqësore, duke e vendosur atë mbi supet e tij, gisht, etj. Më e rëndësishme tani është për të përsëritur fjala (zgjedhja e parë preferenca e fjalëve është e lehtë Riki, Kiki, Miki, etj.) Shumë herë në ditë deri sa të shqiptoj (në moshën 3-6 muaj). Është e rëndësishme si gjatë dhe pas mësimit fjalës theksuar, mos shqiptojë asnjë fjalë tjetër. Perusului në dukje se të mësuarit për t'u bërë nga një person, në mënyrë që papagall nuk do të dëgjojnë një zë që vulën e tij ose të fyejnë atë dezorientuar. performancën më të mirë për të mësuar që të flasin atë perusilor ishin gra dhe fëmijë, për shkak se ata zë të hollë dhe kështu më afër zërin e papagall.

Pas kam mësuar një fjalë, është fjala për të mësuar një të ri, me fjalë të përsëritur ai kishte mësuar tashmë, përndryshe ju mund të harrojmë atë që ai e mësuar. Pasi ai mësuar më shumë fjalë mund të shkojë përpara për të mësuar disa fjali të shkurtra, por jo e theksuar se sa një fjalë apo fraza mbi dhe pasi mësoi një masë e mirë për të ardhshëm.

Një mënyrë interesante dhe efektive për të mësuar një papagall për të folur është nga regjistrimi një kuti fjalë dhe të luajë në mënyrë të përsëritur.

Kështu për të mësuar një papagall për të folur është nevoide shumë durim, por një përpjekje e tillë është plotësisht e merituar, shpërblimi është i kënaqur që ju keni kur papagall juaj do të thërrasë me emrin që ju kur të hyjnë në dhomë:).

papagalli perus[lidhje e thyer]