Baden-Vyrtemberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flamuri zyrtar
Flag of Baden-Württemberg.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Baden-Württemberg.svg Grosses Landeswappen Baden-Wuerttemberg.png
Statistika
Kryeqyteti: Stuttgart
Hapësira: 35.751,65 km²
banorë: 10.755.000 (31. mars 2011)
Dendësija e popullsisë: 301 Banorë në km²
Website: Baden-Württemberg
ISO 3166-2: DE-BW
Politika
Kryeministri: Winfried Kretschmann (B90/Grüne)
Partia në pushtet: B90/Grüne-SPD-Koalicioni
Harta
Deutschland Lage von Baden-Württemberg.svg

Baden-Württemberg (sqt. Baden Vrytemberg) është një Republik Federale e Gjermanisë. Për nga regjistrit i banorëve dhe sipërfaqes, Baden-Württembergu rradhitet në vendin e tretë.

Shtrihet në pjesën jugperëndimore të Gjermanisë, në jug mes liqenit Bodensee dhe lumit Rhein, në veri: Odenwald dhe Main, në perëndim me Rhein si në lindje dhe me Iller dhe Tauber. Republikat e tjera Gjermane fqinje janë Rheinland-Pfalz, Hessen dhe Bayerni, në jug Zvicra dhe në perëndim regjinoni françez Elsass. Kurse përmes liqenit Bodensee shtet fqinjë ka Republikën e Austrisë Vorarlberg. Kryeqyteti i saj është Stuttgarti.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimimi
Sporti

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]