Adolf Hitler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Adolf Hiler
Adolf Hitler-1933.jpg
Emri Adolf Hitler
Führer (Lider) i Gjermanisë Naziste 1933- 30 prill 1945
Kancelari i Weimar Republikës 1933-1945
Krytar i Partisë Naziste (NSAPD) 1921-1945
Partia Politike Partia Naziste
Porfesioni Artist,Piktor,Jurist,Ideolog,Potikan
Datlindja 20 Prill 1889
Vendlindja Branunu Inn,Austria
Datvdekja 30 Prill 1945
Vendvdekja Berlin,Gjermania
Feja Katolik Fantik
Bashkortja Eva Braun

Adolf Hitler lindi më 20 prill 1889Braunau mbi InnAustri në afërsi të kufirit me Gjermaninë ; vdiq më 30 prill 1945Berlin, ishte lider dhe kancelar i Gjermanise dhe diktor i Gjermainse Naziste nje nder njerzit me te shquar te asj kohe i cili erdhi me zhgjuarsi ne pushtet ne vitin 1933 duke shfuqizuar kushtetuten e vendit dhe duke shpallur Dikturen Naziste ne Gjermani me te ardhur ne pushtet ai denoi kundershtaret politik komunistet,republikanet dhe demokratet qe nga femirija Hitleri kishte pasur nje urretje te madhe per hebrenjet dhe kete kishte shprehur edhe ne librin Mein Kampf qe ne shqip dote thotë Lufta Ime isht nje nder incuesit e Luftes së Dytë botrore dhe nga humbja e madhe qe i shkaktuan aleatë beri vet vrasje ne vitin 1945.

Jeta dhe Rinia edukimi hershem[redakto | redakto tekstin burimor]

Adolf Alois Hitller ka lindur më 20 Prill të vitit 1889 në orën 18:30 minuta në nje qytet të varëer ne veri-lindje te Austrisë kufi me Gjermanin e sotshme i ati ishte nje Gjenaral ne pension i varfër Alois Hitler 1837-1903 dhe nenan e tij ishte nje 18 Vjeqare Klara Hitler ishte e pa pune amvise pastruese 1860-1907 babai i tij ishte një ish gjeneral pa pension dhe nje nerji i keq pijanec dhe dekatent i cili ushtronte dhunë mbi familjen e tij Hitler u shqua per intelegjencë të pa parë nje femij i problematik dhe i zgjuar me talent por i crregullt, i pa diciplinuar hitler por intelegjent me nje mequri te paparë kishte 3 vellëzer dhe 1 motër dhe 1 gjysëm vëlla dhe 1 gjysem motër emrat e tyre ishin Gutav Hitler 1985-1887 vdiq nga dizanteria,Ida Hitler 1886-1890 vdiq nga teberkulozi,Oto dhe Edmund Hitler te vdekur ne vitin 1890 nga malarja si i vogel Adolf Hitler kishte pasur kontakte me qifutet deri sa familja per shak te vdekjeve te shumta u shperngul ne Passau,Gjermani qytet në Bavari por Adolf Hitler e kreu shkollën fillore ne Fischlham të Austrisë nje u musuesit dhe profesoret vërejten nje Hitler dominues me karakter te fortë me pas u regjistura per shkollen e mesme fetare St.George nena e tij deshironte qe ai te behej ne prift por me veshtirisi finaciare dhe me dhunën qe i ushtronte babai i tij Adolf kishte ren ne koma ku kishte qendruar ne shtrat i dergjur per vdekje por ai mbijtoi dhe kreu shkollen mesme fetare me pas per ti vazhduar studimet ne klasë e artit ne Vienë per kulturë dhe art si vogel Hitler pelqente vetem pejsazhe te vizatonte a pot e pikturonte me qense nena e tij deshi qe behej prift apo krye peshkop kjo deshir e sja nuk u realizua nga Adolf se aji nuk pelqente koret e kishës katolike,opertat austriake dhe italiane por artin fetar dhe pejsazhet e tij aji kurr nuk vizatoi portrete apo njerez por ishte i magjepsur nga natyre idetë librat dhe filmat diplomuar ne vitin 1897 ne moshen 18 vjeqare Adolf pelqente operat dhe ishte shum terheqes pef femrat nga do qe shkonte hitler takonte qifut ai zboloi se nena e tij Klara kishte pasur lidhje me nje qifut te moshuar qysh nga fëmirija Adolf Hitler kishte ne urretje qifutet dhe ciganët dhe racat e ndryshme dhe pas diplomimit shkon ne Vienë per te vazdhuar studimet rreth artit pamor dhe pikturës dhe mpas ne Munih. Urretja e thellë per qifutet rrijte se Nena hitlerit gjate kohes qe kishte mbet shtatzën kishte patur mardhenie me nje qifut me emrin Leopold Frankenberger nga do qe shkonte ne Gjermani ishte ne te njeten klasë me qifutë

Adolf Hitler ne mosh te re

Edukimi dhe jeta studentore në Munih dhe Vienë[redakto | redakto tekstin burimor]

1905 Ishte i ri ishte artist bohem me financa dhe dobëta nga nena e tij filloi studimet ne Fakultetin e Arteve Pamore ne Vienë njohu shum njerez te cilet e prekrahen por dhe te cilet nuk e deshironin si person egoist dhe injorant dhe arrogant por u shqua per aftesit e tij mbreslënse mbi artin dhe politkë ai linte me goje hapur shum persona te cilet e njihnin i ri elegant sharmant i bukur Adolf ishte terheqes me femrat flirtues kishte pasur disa lidhje me femra po jo mardhenie serioze ai dukej edhe si qesharak me mustaqet e ti preferonte galerit dhe operat Austriake por morri vrejte nga shum profesor qifut se ai pikturonte vetem pjsazhe dhe shtipi e jo portret kur ishte student morri nje lajm shokues ne vitinin 1907 kur me 21 Dhjetor 1907 morri lajmin se nëna e tij e dashur Klara kishte ndruar jetë ne moshë 53 vjeqare dyshohet se vdiq nga Kanceri i gjirit Hitler shkoi per funeralin dhe lamtumirën e fundit te nënes se tij Linz,Austria 3 vite me perpare i kishte vdekur e dhe i ati Alois Hitler te cilin e rrespektonte si baba por kurr nuk ndjeu nje dashuri te madhe pert si per nenen e tij me gjithatë Hitler vazdhoi studimet e tij i irrituar dhe depresionuar dhe kishte psuar nje metamorfozë nga hebrenjet e shumt qe takonte ai i dukej vetja para kolegeve qifute te cilet dukeshin njerez me potencial gati për te ndryshuar Austrin dhe Gjermanin ishte kjo kohe n te cilen Adolf njohu krybashkiakun Karl Luger i clip per tre vite pati influence te Adolf qe ta shtyente drejt ideve te rrezikshme raciste dhe anti semitiste dhe udhzoi si profesor fakullteti qe e drejtoi Hitlerin drejt Politikes ne vitin 1910 Hitler me nje note mesatare kreu fakultetin e artit ne Vienë ne vitin 1913 Hitleri vunte nga stersi dhe depresioni dhe hiperaktiviteti mendor ne vitinin 1914 kishte marru pjese ne mitingje politike si 24 vjqar afer luftes se pare botrore.

1913 shperngulet ne Munih te Gjermanisë ku fillion studimet per juridik por Gjermania ishte ne pragë të luftës se parë botrore ai u shqua per patrotizëm te pa frenur kur thoshte Gjermania esht vetem per Gjermanet ju qifut te ndyre largohuni se nuk ka vend per ju. Kur ishte i ri kishte lidhje me disa femra si kushereria e largë Geli Raubal dhe Eva Braun dyshohet se sipas disa historianve qe ka qen B Seksual.

Pejsazh qyteti punuar nga Adolf Hitler

Lufta e Parë Botrore[redakto | redakto tekstin burimor]

1914 Hitler u paraqit vullnetarisht në Regjimentint e 16 Legjionit te jugut te bavarisë ku be nje nga ushtarët e par vullnetar ne moshë 25 vjeqare si i ri student kishte ndjeku fjalimet e shum udhheqseve politkan te lartë ku pasurua me filozofi dhe ide politike te cilat e frymzuan per ne luftë morri pjes ne frontin perndimor ne Belgjikë dhe Francë në Betjën e Yrpes ku Gjermanet psuan humbje te vogla nga Aletët dhe disa betjes si ajo Arrasit,Sommes ajo Passchendaele ku Adolf Hitleri morri medalje ne kryqit te hekurit te klasës së dytë ne vitin 1914

ai u udhhoq nga gjenerat te njohur Gjermano-Austriak si Erich von Falkenhayn,Albrecht, Duke of Württemberg,Max von Fabeck morri pjes dhe disa betja deri ne perfundmin e luftës se parë ku me 8 Maj 1918 me rekomandim e laurenatint Hugo Gutmann me preadhje qifute morri medaljen e Kryqit te hekurt te legjionit verior te klasit të par per guximtarin e traguar ne betjate e luftes Hitler nuk e vlersoi shum gradë dhën nga nje Lejtnati me orgjinë hebrje pasi qysh i ri nuk komunikonte shum me ushtarët me orgjinë hebreje apo me orgjine te dyshimt por ai ishte mjaf miqsor me ushtaret e tjer u njoh si ideolog dhe intelktual i shquar ne Ushtrinë Gjermane me vonë u dekorua me medalje Wound Badge nje medalje qe siguronte prioritet ushtark ushtaret Gjerman me von u helmuan me mustard dhe te gjith u shtruan ne spitalet ushtarake me kushte jo te mira ku shum ushtar vdiqen por prap Hitler mbijtoi helmimit dhe u shërua ne Beeltiz të Gjermanisë, me Nëntor 1918 Gjermania kapitollon dhe humbet luften në Traktatin e Versajës u neshkrua pakti i dorzim te forcave Gjermano-Austriake dhe ktu perfundon kariera e Hitlerit si ushtar ai filloi edhe me shum urretjen per qifutet,komunistet me ideologji marksiste dhe Leninist-e spse Adolf fajsonte kta si aktert per humbjen e luftes dhe ndeshkim ekonomik,finaciar,politik i Gjermanis e cila nga perndoria ne vitin 1919 u shpall Republik.

Pjesmara e hershme ne Politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Hitleri Ushtarë

Pas luftes së dytë Botrore në vitin 1919 pasi u diplomoi për Juridik ne Munih ne vitin 1920 ai u njohtua per themelimin dhe formin e partisë Nacional Socaliste e Punës së Gjermanisë krytar i parë ishte Karl Herrer njeri me pikpamje perparimtare po cili isht jo stabil ne vedimet e tij i cili zvendesoi Anton Draxler njeri me pikpamje ekstremiste dhe radikale dhe me idetë anti-marksite,anti-kapitaliste dhe anti-rapublikanizit dhe anti-semitiste ne Gjermani ai urrente partin komuniste të Rossa Ressenberguy dhe komunsiteve te tjer me 31 Mars 1920 bashk me filozofin e mencur dhe gazetarin Dietrich Eckart i bashkohet Partisë Naziste ku morri librezë e partisë perkatse si aktivist dhe antar u shqua per idetë ekstrme fashiste dhe Ercart i siguroj nje vend pran selisë komitetit krahinor te Bavarisë. Në qershor 1921, ndërsa Hitleri dhe Eckart ishin në një udhëtim për mbledhjen e fondeve në Berlin , një kryengritje shpërtheu brenda NSDAP në Mynih . Anëtarët e komitetit të saj ekzekutiv , disa prej të cilëve konsiderohet Hitleri të jetë shumë autoritar , të kërkuar për të shkrihet me Partinë Socialiste rivale gjermane ( DSP ) Hitleri u kthye në Mynih në 11 korrik dhe me zemërim paraqiti dorëheqjen e tij . Anëtarët e komisionit e kuptuan se dorëheqja e tij do të thotë në fund të partisë Hitleri njoftoi se do të ribashkohet me kusht që ai do të zëvendësojë Anton Drexler si kryetar i partisë , dhe se selitë e partive do të mbetet në Mynih Komiteti u pajtua , dhe ai u bashkua nga partia në 26 korrik si anëtar 3,680 . Ai ende u përball me një opozitë brenda NSDAP : Kundërshtarët e Hitlerit kishin Hermann Esser përjashtua nga partia dhe ato të shtypura 3.000 kopje të një pamflet sulmuar Hitlerin si tradhtar të partisë Në ditët në vijim , Hitleri foli për të . disa shtëpi të mbushura dhe të mbrojtur veten dhe Esser , në duartrokitje të stuhishme . Strategjia e tij dëshmuar i suksesshëm : në një mbledhje të përgjithshme të anëtarësimit , ai u dha pushtetin absolut si kryetar të partisë , me vetëm një votë e hedhur Jo! Sarkastik birrë fjalime sallë Hitlerit filloi tërheqjen audienca të rregullta . Ai u bë i aftë në përdorimin e temave populiste në shënjestër në audiencën e tij , duke përfshirë përdorimin e kurbanit i cili do të mund të fajësohet për vështirësitë ekonomike të dëgjuesve të tij . Historianët kanë vënë në dukje efektin hipnotik të retorikës së tij në audiencë të madhe , dhe e syve të tij në grupe të vogla . Kessel shkruan , " Me shumicë dërrmuese ... gjermanët flasin me mistifikimit e apelit Hitlerit " hipnozës ' Fjala tregon përsëri dhe përsëri ; . Hitleri është thënë se ka magjepsur kombin , kapur ato në një ekstazë nga të cilat ata nuk mund të thyejnë lirshme " . Psikiatri Carl Jung spekuluar për të gazetarit BNJ Knickerbocker në vitin 1938 se Hitleri " është njeriu i parë për të të treguar çdo gjerman atë që ai është duke menduar dhe ndjenja të gjithë së bashku në pa ndjenja e tij për fatin e gjermane , sidomos që nga humbja në Luftën Botërore " . Knickerbocker cituar disa përshkrime të syve të Hitlerit , të gjithë të ndryshëm : " të vogla , gjelbër kafe " , " venitur blu " , " gri të errët " , " blu e errët " , dhe e tij " Kina blu " . Historiani Hugh Trevor - Roper e përshkroi " magjepsje e atyre syve , e cila i kishte magjepsur kaq shumë njerëz në dukje të matur " . Hitleri përdorur magnetizëm personale dhe një kuptim të psikologjisë e turmave për të përfituar , ndërsa të angazhuar në të folurit publik . Alfons Heck , një ish- anëtar i Hitlerit Rinisë , përshkruan reagimin ndaj një fjalimi nga Hitleri : " Ne shpërtheu në një valë të krenarisë nacionaliste që kufizohet në histeri Për minuta të tëra , ne bërtiti në krye të mushkëritë tona , me lot . streaming poshtë fytyrën tonë : ! Sieg Heil , Sieg Heil , Sieg Heil nga ai moment , unë i përkiste Adolf Hitlerit trupit dhe shpirtit " . Edhe pse aftësitë oratori Hitlerit dhe tiparet personale janë pranuar përgjithësisht mirë nga turma të mëdha dhe në ngjarje zyrtare , disa që e kishte takuar Hitlerin privatisht vuri në dukje se paraqitja e tij dhe sjellje nuk arriti të bëjë një përshtypje të qëndrueshme ; Knickerbocker vuri në dukje se jo- gjermanët dukej imune ndaj magnetizëm Hitlerit . Pasuesit e hershme përfshirë Rudolf Hess , ish- pilot të forcave ajrore Hermann Göring , dhe kapiten i ushtrisë Ernst Rohm . ROHM u bë kreu i organizatës paraushtarake të nazistëve , Sturmabteilung ( SA , " Stormtroopers ") , e cila mbrohet takime dhe sulmuar kundërshtarët politikë . Një ndikim kritik në të menduarit e tij gjatë kësaj periudhe ishteAufbau Vereinigung , një grup konspirativ të mërguarit e Bardhë ruse dhe fillim socialistët Kombëtare . Grupi , i financuar me fonde të dhëna nga industrialistëve të pasur , futur Hitlerin me idenë e një komploti çifut , që lidh financave ndërkombëtare me bolshevizmit

Puqi dhe demostrat anti qeveritare[redakto | redakto tekstin burimor]

Libreza e Adolfit në partinë Nazist

Në vitin 1923 Hitleri thjeshtë ndihmën e Luftës së Parë Botërore Erich Ludendorff e Përgjithshme për një grusht shteti në tentativë të njohur si " Beer Hall puç " . Partia Naziste përdorur italian fashizmit si model për pamjen dhe politikat e tyre . Hitleri donte të matem Benito Musolinit " mars në Romë " ( 1922) duke organizuar grusht shteti e tij në Bavari , që duhet ndjekur nga një sfidë për qeverinë në Berlin . Hitleri dhe Ludendorff kërkoi mbështetjen e Staatskommissar ( komisionerin e shtetit ) Gustav Ritter von Kahr , Bavaria e sundues de facto . Megjithatë, Kahr , së bashku me shefi i policisë Hans Ritter von Seisser ( Seißer ) dhe Reichswehr Përgjithshëm Otto von Lossow , të kërkuar për të instaluar një diktaturë nacionaliste pa Hitlerin . Më 8 nëntor 1923 Hitleri dheSA sulmuan një takim publik të 3.000 njerëzve që ishin organizuar nga Kahr në Bürgerbräukeller , një sallë të madhe të birrës në Mynih . Ai e ndërpreu fjalimin Kahr dhe njoftoi se revolucioni kombëtare kishte filluar , duke deklaruar formimin e një qeverie të re me Ludendorff , në një pasuan , Hitleri , me armë të dorës tërhequr , kërkoi dhe mori mbështetjen e Kahr , Seisser , dhe Lossow .forcat e Hitlerit fillimisht arriti të zënë Reichswehr lokale dhe selinë e policisë , por Kahr dhe bashkëshortëve e tij shpejt tërhoqën mbështetjen e tyre dhe asushtria as policia e shtetit bashkuar forcat me Hitlerin . të nesërmen , Hitleri dhe pasuesit e tij marshuan nga salla birrë në Ministrinë e Luftës së Bavarisë për të përmbysur qeverinë Bavarisë , por policia i shpërndarë ato . anëtarët Gjashtëmbëdhjetë NSDAP dhe katër policë u vranë në grusht shteti të dështuar Hitleri iku në shtëpinë e Ernst Hanfstaengl dhe nga disa llogarive vetëvrasjes së parashikuar. Ai ishte në depresion, por e qetë, kur arrestua më 11 nëntor 1923 për tradhti të lartë. gjyqin e Tij para se Gjykata Popullore e veçanta në Mynih filloi në shkurt 1924 dhe Alfred Rosenberg u bë udhëheqës i përkohshëm i NSDAP. Më 1 prill, Hitleri u dënua me pesë vjet burg në burgun Landsberg. Ka, ai ka marrë trajtim miqësore nga rojet, dhe ai ishte i lejuar mail nga mbështetësit dhe vizita të rregullta nga shokët e partisë. Gjykata Supreme bavarez lëshoi ​​një falje, dhe ai u lirua nga burgu më 20 dhjetor 1924, ndaj vërejtjeve te prokurorit te. Duke përfshirë kohë në burg, Hitleri kishte shërbyer pak më shumë se një vit në burg. Ndërsa në Landsberg, Hitleri diktuar shumicën e vëllimit të parë të Mein Kampf (Lufta ime; drejtë fillimisht Katër vjet e gjysmë të Luftës kundër Lies, marrëzi, dhe frikës) për të zëvendësit të tij, Rudolf Hess [115] Libri i kushtuar. anëtari Shoqëria Thule Dietrich Eckart, ishte një autobiografi dhe ekspozitë e ideologjisë së tij. Mein Kampf u ndikuar nga miratimi i garës së Madhe nga Madison Grant, që Hitleri e quajtur "Biblën". Libri i shpalosi planet e Hitlerit për transformimin e shoqërisë gjermane në një bazë të racës. Disa pasazhe të nënkuptuar gjenocid. Botuar në dy vëllime në 1925 dhe 1926, është shitur 228,000 kopje në mes të 1925 dhe 1932. Një milion kopje janë shitur në vitin 1933, viti i parë i Hitlerit në detyrë.

Riformi i Partisë dhe Burgosja 1927[redakto | redakto tekstin burimor]

Në kohën e lirimit të Hitlerit nga burgu , politika në Gjermani ishte bërë më pak luftarak dhe ekonomia ishte përmirësuar , duke kufizuar mundësitë e Hitlerit për agjitacion politik . Si rezultat i dështuar Beer Hall puç ,NSDAP dhe organizatat e saj të lidhur u ndaluan në Bavari . Në një takim me kryeministrin e Bavarisë Heinrich Held më 4 janar 1925 Hitleri ranë dakord të respektojnë autoritetin e shtetit dhe premtoi se do të kërkonte fuqi politike vetëm përmes procesit demokratik . Takimi hapi rrugën për ndalimin e NSDAP që do të hiqet .

Libri Mein Kampf Adolf Hitler

Hitleri ishte ndaluar nga të folurit në publik , një ndalim që mbeti në vend deri sa të

Për të çuar përpara ambiciet e tij politike , në dritën e ndalimit , Hitleri emëroi Gregor Strasser , Oto Strasser , dhe Joseph Goebbels për të organizuar dhe të rritet NSDAP në Gjermani veriore . Një organizator madhështor , Gregor Strasser drejtuar një kurs më të pavarur politik , duke theksuar elementin socialiste e programit të partisë .

Tregu i aksioneve në Shtetet e Bashkuara u rrëzua më 24 tetor 1929. Ndikimi në Gjermani ishte e tmerrshme : miliona u hodhën pa punë dhe disa banka të mëdha shembur . Hitleri dheNSDAP përgatitur për të përfituar nga të jashtëzakonshme për të fituar mbështetje për partinë e tyre . Ata premtuan të hedhin poshtë Traktatin e Versajës , të forcuar ekonominë , dhe të sigurojë vende pune.

Tungjatjeta Hitler

Zhgjedhejet e vitit 1925,1930,1932 dhe Ngritja ne Fuqi[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas daljës nga burgu ne vitin 1925 si i burgosur politik Hitleri vazhdoi fushaten politke ne zhgjedhet pos-presidenciale ne vit 1930 Partia Naziste paraqiti si kandidat potencial figurën e shquar Adolf Hitler kundra kandidatit dhe presidentit Paul von Hidinburgh por me gjith fushaten e krijuar nga nazistet Gjerman shpallosen planet e tyre per rimekembjen e Ekonomomise se Republikes Ueimarijane ata u hapten kundra komunizmit dhe demokrateve gjerman ata ishin pro Kapitalizmit por ne vitin 1925 Gjermania nuk i u kishte dhë Besimin ne Zhegjet Elektorale duke ju dhën vete 2.6 % votave por faza e Gjermanise nga viti 1928-1930 po kalonte ne depresionin e madhe ekonomik 1918-1928 ne zhgjedhjet e vitit 1930 Naziste fituan me shum mandate se komunistet ne Parlamentin Gjerman duke mar 18.3% te votva dhe besim te madh ne popullin Prusian por kriza vazhdonte te rritej inflacioni ishte ne Qiell politikat e Gjermanis pro komuniste nuk ishin efikase per ta nxjerr vendin nga depresioni ekonomik qe kishte kapluar Gjermanin. Në Nëntor të vitit 1932 Hitler u kandidoi prap per president ata u ben nje nga Partitë me te medha te Gjermanisë por ata prap humben zhedhjet e vitit 1932 por morren 33.1% te votave kundraj 48% te votave qe morri Paul von Hidinburgh por morr besim me te madh se Partia Komuniste gjermanise e cila morri 19% te votave Nazistitet edhe Komunistet u shpren se ishin kundër demokracsië dhe ishin pro autokracisë dhe diktaturës Hitleri ndryshoi mendim kerkoi nga Presidenti Gjerman te behej Kancelar i Gjermanise duke premtuar se dota nxjerr vendin nga kriza e pasluftes qe kishte ngulfatur vendin dhe ekonomin e tij njerzit merrnin te ardhura te pakta disa kishin miliarda por kriza viteve 1922 qe kishte perfshir Globin goditi edhe milionert Gjerman dhe Kapitalistët duke shtyr vendin ne buze gremin ekonomike ne disa rase shteti po thuajse falimentoi plotsisht. Bavari ishte qendra dhe bastioni ku ata morren me se shumti vota Bavarianet ishin kundra komunizmit ne Gjermani duke ju dhën nje shpresë dhe perkrahje Partis Komuniste Munihu ishte Qyteti ku partia naziste gezonte autoritet dhe Pushtet ne Gjermani.

Kancelar i Gjermanisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Kur Gjermania po kalonte ne krizë ekonomike shum kapitalist dhe pasanik nuk mbeshteten komunistet per postin e Kancelarit se reformat kufizojne pasurit e tye.

Mungesa e një qeverie efektive bëri dy politikanë me ndikim, Franz von Papen dhe Alfred Hugenberg, së bashku me disa të tjera të industrialistëve dhe biznesmenëve, për të shkruar një letër von Hindenburg. Të nënshkrues kërkoi Hindenburg për të emëruar Hitlerin si kreu i një qeverie "të pavarur nga partitë parlamentare", i cili do të mund të kthehet në një lëvizje që do të "rrëmbejnë miliona njerëz. 30 Janar 1933 Hindenburg pa dëshirë ranë dakord për të emëruar Hitlerin si kancelar pas dy zgjedhjeve-në e mëtejshme parlamentare korrik dhe nëntor 1932, nuk kishte rezultuar në formimin e një qeverie të shumicës. Hitleri ishte për të kryesuar një qeveri jetëshkurtër koalicioni të formuar nga partia NSDAP dhe Hugenberg, Partia gjermane Kombëtare Popullore (DNVP). Më 30 janar 1933, kabineti i ri bëri betimin gjatë një ceremonie të shkurtër në zyrën e Hindenburgut.NSDAP fituar tre poste të rëndësishme: Hitleri u emërua kancelar me 30 Prill 1930 Wilhelm Frick Ministri i Punëve të Brendshme, dhe Hermann Göring Ministri i Punëve të Brendshme për Prusisë Hitleri kishte këmbëngulur për pozicionet ministrore si një mënyrë për të fituar kontrollin mbi policinë në shumë. e Gjermanisë

Adolf Hitler dhe Paul von Hidenburg

Djegja e Raistagut Gjerman[redakto | redakto tekstin burimor]

Si kancelar , Hitleri ka punuar kundër përpjekjeve të të gjithë kundërshtarët NSDAP për të ndërtuar një qeveri të shumicës . Për shkak të bllokimit politik , ai e pyeti Presidentin Paul von Hindenburg për të shpërndarë përsëri Reichstagun , dhe zgjedhjet u planifikuar për në fillim të marsit . Më 27 shkurt 1933, ndërtesa Reichstag u vu zjarri . Göring fajësuar një komplot komunist , sepse komunist hollandez Marinus van der Lubbe u gjet në inkriminuese rrethanat brenda ndërtimin e djegur . Me kërkesë të Hitlerit , Hindenburg përgjigj me Reichstag zjarri Dekretin të datës 28 shkurt 1933 e cila pezulluar të drejtat themelore dhe paraburgimin e lejuar pa gjyq . Aktivitetet e Partisë Komuniste gjermane u shtypën , dhe rreth 4,000 anëtarë të partisë komuniste u arrestuan Sipas Kershaw , konsensusi i gati të gjitha historianëve është se Van der Lubbe ka , në fakt , vënë zjarrin. Të tjerë , duke përfshirë William L. Shirer dhe Alan Bullock , janë të mendimit se NSDAP vetë ishte përgjegjës për fillimin e zjarrit . Përveç fushatës politike ,NSDAP angazhuar në dhunë paramilitare dhe përhapjen e propagandës anti - komuniste në ditët e fundit para zgjedhjeve . Në ditën e zgjedhjeve , 6 mars 1933, pjesa e NSDAP -së të votave u rrit në 43.9 për qind , dhe partia fituar numrin më të madh të vendeve në parlament Partia e Hitlerit nuk arriti të sigurojë një shumicë absolute , të nevojshme një tjetër koalicion me DNVP Më 27 Shkurt 1933, Reichstag u vu në zjarr. Disa të drejta demokratike bazë shpejt u abroguan më pas nën një dekret emergjent. Një Akt i Lejes i dha qeverisë së Hitlerit fuqi të plotë legjislative. Vetëm Partia Social Demokratike e Gjermanisë votoi kundër; komunistët nuk ishin në gjendje të prezantonin opozitën sepse 81 ulëset e tyre në parlament ishin anulluar në bazë të Dekretit të Zjerrit të Reichstag.[13] Një shtet totaliterian i centralizuar u themelua nga një seri lëvizjesh dhe dekretesh duke e shndërruar Gjermaninë në njështet një-partiak. Industria ishte e rregulluar nga afër me kuota dhe kërkesa, për të shndërruar ekonominë drejt një baze prodhimi luftarak.[14] Më 1936 trupat Gjermane hynë nëRhinelandin e demilitizuar, dhe politikat e "marrjes me të mirë" të Kryeministri Britanik Neville Chamberlain u provuan inadekuate. [Hitleri]] ndoqi nga viti 1938 e më tej një politikë ekspansioniste për të themeluar Gjermaninë e Madhe (gjermanisht: Großdeutschland). Për t'iu shmangur një lugte dy-frontesh, Hitleri konkludoi Paktin Molotov-Ribbentrop meBashkmin Sovietik, një pakt të cilin më vonë e theu.

Më 1939, tensionet në rritje për nacionalizëm, ushtarakizëm, dhe probleme territoriale bënë që Gjermanët të lëshonin një blitzkrieg ("luftë rrufesh") më 1 Shtator kundërRepublikës së dytë Polake, vepprim ky që pasoi me shpalljen e luftës nga Britania e Madhe dhe Franca, duke shënuar fillimin e Luftës së dytë Botërore. Gjermania shpejt mori kontroll direkt ose indirekt tëpjesën më të madhe të Evropës.

Faji per zjarrin qe ju vu Raistagut apo parlamentiit gjerman ju vu Komusnisteve dhe kompostisve hebrenje per te permbysur qeverine Fashite dhe presidentint Paul von Hiddenburg

Djega e Raistagut Gjerman

Shfuqizimi i kushtetustës dhe Shpallja e Diktaures[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 21 mars 1933, Reichstag e re është formuar me një ceremoni të hapjes në Kishën Garrison në Potsdam. Kjo "Dita e Potsdam", u mbajt për të demonstruar unitetin midis lëvizjes naziste dhe elitën e vjetër prusian dhe ushtarake. Hitleri u shfaq në një pallto në mëngjes dhe me modesti i përshëndeti presidentin von Hindenburg

Si kancelar , Hitleri ka punuar kundër përpjekjeve të kundërshtarëve NSDAP -së për të ndërtuar një qeveri të shumicës . Për shkak të bllokimit politik , ai e pyeti Presidentin Hindenburg për të shpërndarë përsëri Reichstagun , dhe zgjedhjet u planifikuar për në fillim të marsit . Më 27 shkurt 1933, ndërtesa Reichstag u vu zjarri . Göring fajësuar një komplot komunist , sepse komunist hollandez Marinus van der Lubbe u gjet në inkriminuese rrethanat brenda ndërtimin e djegur. Me kërkesë të Hitlerit , Hindenburg përgjigj me Reichstag zjarri Dekretin të datës 28 shkurt, e cila pezulluar të drejtat themelore dhe paraburgimin e lejuar pa gjyq . Aktivitetet e Partisë Komuniste gjermane u shtypën , dhe rreth 4,000 anëtarë të partisë komuniste u arrestuan .Sipas Kershaw , konsensusi i gati të gjitha historianëve është se Van der Lubbe ka , në fakt , vënë zjarrin. Të tjerë , duke përfshirë William L. Shirer dhe Alan Bullock , janë të mendimit se NSDAP vetë ishte përgjegjës për fillimin e zjarrit . Përveç fushatës politike ,NSDAP angazhuar në dhunë paramilitare dhe përhapjen e propagandës anti - komuniste në ditët e fundit para zgjedhjeve . Në ditën e zgjedhjeve , 6 mars 1933, pjesa e NSDAP -së të votave u rrit në 43.9 për qind , dhe partia fituar numrin më të madh të vendeve në parlament Partia e Hitlerit nuk arriti të sigurojë një shumicë absolute , të nevojshme një tjetër koalicion me DNVP

Formimi i Adminstratës[redakto | redakto tekstin burimor]

Depresioni i Madh në Gjermani siguroi një mundësi politike për Hitlerin. Gjermanët ishin ambivalente të republikës parlamentare, e cila ballafaqohet me sfida të forta nga ekstremistët e djathtë dhe të majtë të krahut. Partitë kryesore politike kanë qenë gjithnjë në gjendje për të frenuar valën e ekstremizmit, dhe referendumi gjerman i vitit 1929 kishte ndihmuar për të rritur ideologjinë naziste. Zgjedhjet e shtator 1930 rezultoi në shpërbërjen e një koalicionit të gjerë dhe zëvendësimin e tij me një kabineti pakicë. Udhëheqësi i saj, Heinrich Brüning kancelar i Partisë Qendrës, i qeverisur përmes dekreteve të emergjencës nga Presidenti Paul von Hindenburg. Qeverisja me dekret do të bëhet normë e re dhe hapi rrugën për format autoritare të qeverisjes. NSDAP u rrit nga errësirë ​​për të fituar 18.3 për qind të votave dhe 107 vende në parlament në zgjedhjet e 1930 duke u bërë partia e dytë më e madhe në parlament. Hitleri pati një paraqitje të shquar në gjyqin e dy oficerëve Reichswehr , nënkolonelë Richard Scheringer dhe Hans Ludin , në vjeshtë të vitit 1930. Të dy janë akuzuar për anëtarësim në NSDAP , në atë kohë ilegale për personelin Reichswehr . Prokuroria argumentoi seNSDAP ishte një parti ekstremiste , duke bërë që avokati mbrojtës Hans Frank për të thirrur në Hitlerit për të dëshmuar në gjykatë . Më 25 shtator 1930 , Hitleri dëshmoi se partia e tij do të ndjekë fuqi politike vetëm përmes zgjedhjeve demokratike , një dëshmi se atij fitoi shumë përkrahës në radhët oficerëve . Masat shtrënguese Bruning solli pak përmirësim ekonomik dhe ishin jashtëzakonisht të papëlqyeshme . Hitleri shfrytëzuar këtë duke i synimeve të dhënësit mesazhet e tij politik në mënyrë të veçantë të njerëzve të cilët ishin të prekur nga inflacioni i viteve 1920 dhe Depresionit , të tilla si fermerët, veteranët e luftës , dhe mes klasë. Hitleri kishte hequr dorë zyrtarisht shtetësinë austriake më 7 prill 1925 por në atë kohë nuk e marrin shtetësinë gjermane . Për gati shtatë vjet ai ishte pa shtetësi , në gjendje për të kandiduar për poste publike , dhe u përball me rrezikun e deportimit . Më 25 shkurt 1932, ministri i brendshëm i Brunswick , i cili ishte anëtar i NSDAP , caktoi Hitlerin si administrator për Delegacioni i shtetit për të Reichsrat në Berlin , duke e bërë Hitleri shtetas i Brunswick dhe në këtë mënyrë të Gjermanisë . Në vitin 1932 , Hitleri u zhvillua kundër von Hindenburg në zgjedhjet presidenciale . Qëndrueshmërinë e kandidaturës së tij u theksua nga një fjalim 27 janar 1932 në Klubin Industrisë në Düsseldorf , e cila fitoi atij mbështetje nga shumë prej industrialistëve më të fuqishëm të Gjermanisë . [ 137 ] Hindenburg pasur mbështetje nga të ndryshme nacionaliste , monarkistë , katolik, dhe partitë republikane , dhe disa Social Demokratët . Hitleri përdorur sloganin e fushatës " Hitleri über Deutschland " ( " Hitleri mbi Gjermaninë " ) , një referencë për të dyja ambiciet e tij politike dhe fushatës së tij nga ana e avionëve. Hitleri doli e dyta në të dy raundet e zgjedhjeve , duke mbledhur më shumë se 35 për qind të votave në zgjedhjet e fundit . Edhe pse ai humbi me Hindenburg , këto zgjedhje themeluar Hitlerin si një forcë të fuqishme në politikën gjermane

Parlamenti Nazist

Eleminimi i Kundershtareve Politik[redakto | redakto tekstin burimor]

Duke arritur kontroll të plotë mbi degët legjislative dhe ekzekutive të qeverisë, Hitleri dhe aleatët e tij politike filloi të shtypur sistematikisht opozitën politike e mbetur. Partia Social Demokratike u ndalua dhe të gjitha pasuritë e saj konfiskuar. Ndërkohë që shumë delegatë të sindikatave ishin në Berlin për aktivitetet e Ditës maj, SA Stormtroopers demoluar zyrat e sindikatës në të gjithë vendin. Më 2 maj 1933 të gjitha sindikatat ishin të detyruar për të shpërndarë dhe udhëheqësit e tyre u arrestuan, disa nga të cilët u dërguan në kampet e përqëndrimit. Front gjerman i punës u formua si një organizatë ombrellë për të përfaqësuar të gjithë pronarët punëtorë, administratorë, dhe kompanisë, duke reflektuar kështu konceptin e socializmit kombëtar në frymën e Volksgemeinschaft Hitlerit (komunitetit racial gjerman; fjalë për fjalë, "bashkësia e njerëzve" Deri në fund të qershorit , partitë e tjera ishin frikësuar në shpërbërjen . Kjo përfshinte partner nominale koalicionit naziste , e DNVP , me ndihmën SA , Hitleri detyroi liderin e saj, Hugenberg , të japë dorëheqjen më 29 qershor 1933 Më 14 korrik 1933 ,NSDAP u deklarua e vetmja parti politike ligjor në Gjermani , megjithëse vendi ka qenë në mënyrë efektive një shtet një -partiak që nga miratimi i Aftësues Aktit katër muaj më parë . Kërkesat e SA për më shumë pushtet politik dhe ushtarak shkaktoi shumë ankth në mesin e udhëheqësve ushtarakë , industriale , dhe politike . Në përgjigje , Hitleri spastruar të gjithë udhëheqjen SA në Natën e thika e gjatë , e cila u zhvillua nga 30 qershor-2 korrik 1934. [ 160 ] Hitleri shënjestër Ernst Rohm dhe udhëheqës të tjerë SA i cili , së bashku me një numër të kundërshtarëve politikë të Hitlerit ( të tilla si Gregor Strasser dhe ish-kancelarin Kurt von Schleicher ishin rrethuar arrestuar dhe e qëlloi Ndërsa bashkësia ndërkombëtare dhe disa gjermanë shin të tronditur nga vrasjet shumica në Gjermani pa Hitlerin si vendosjen e rendit Më 2 gusht 1934 , Presidenti Hindenburg vdiq vonë Një ditë më parë , kabineti e kishte miratuar "Ligji Lidhur Zyrën më të lartë shtetëror të Rajhut " . Ky ligj ka deklaruar se pas vdekjes së Hindenburgut , zyra e presidentit do të shfuqizohet dhe kompetencat e saj u bashkua me ato të kancelarit . Hitleri u bë kështu kryetar i shtetit , si dhe kreu i qeverisë , dhe u emërua zyrtarisht si Führer und Reichskanzler ( udhëheqësit dhe kancelari ) Ky ligj shkelur Mundësimi Akti - edhe pse është lejuar Hitleri të devijojnë nga kushtetuta ,Akti në mënyrë eksplicite ndaluar atë të nxjerrë ndonjë ligj ngatërrime me presidencën . Në vitin 1932 , kushtetuta ishte ndryshuar për të bërë kryetarin e Gjykatës së Lartë të Drejtësisë , jo kancelarin , president duke vepruar në pritje të zgjedhjeve të reja . Megjithatë , askush nuk e kundërshtoi Me këtë ligj , Hitleri hoqi mjetin e fundit ligjor me të cilin ai mund të hiqet nga detyra . Si kreu i shtetit , Hitleri u bë komandant suprem i forcave të armatosura . Betimi tradicionale besnikërinë e ushtarakëve u ndryshuar për të konfirmuar besnikërinë e Hitlerit personalisht , në vend se në zyrën e komandantit të lartë ose të shtetit. Më 19 gusht , bashkimi i presidencës me chancellorship u miratua me 90 për qind të votimi elektorati në një plebishit

Në fillim të vitit 1938, Hitleri e përdorur taktika të shantazhit që të përforcohej e tij mbi ushtrinë me nxitjen e Blomberg - Fritsch çështje . Hitleri detyroi ministrin e tij të Luftës Field Marshal Werner von Blomberg të japë dorëheqjen duke përdorur një dosje policore që tregonte se gruaja e re e Blomberg -së kishte një rekord për prostitucion komandant i ushtrisë Kolonel i Përgjithshëm Werner von Fritsch u hoq pasSchutzstaffel ( SS ) prodhuar akuzat se ai kishte angazhuar në një marrëdhënie homoseksuale të dy burrat kishin rënë në disfavor sepse kishin kundërshtuar kërkesën e Hitlerit për të bërëWehrmacht gati për luftë në fillim të 1938. Hitleri mori titullin Blomberg -së e Komandanti i Përgjithshëm , duke marrë komandën personale të forcave të armatosura . Ai zëvendësoi Ministrinë e Luftës me der Wehrmacht Oberkommando ( Komanda e Lartë e Forcave të Armatosura , apo OKW ) , të kryesuar nga Gjenerali Wilhelm Keitel . Në të njëjtën ditë , gjashtëmbëdhjetë gjeneralët ishin të përjashtuar nga komanda e tyre dhe 44 të tjerë u transferuan ; . . Të gjithë ishin të dyshuar se nuk ka qenë mjaft pro - nazist Në fillim të shkurtit të vitit 1938, dymbëdhjetë më gjeneralët ishin hequr dhe u detyruan te japin deroheqje nga postet. Duke konsoliduar pushtetin e tij politike , Hitleri shtypur ose të eliminuar kundërshtimin e tij me një proces të quajtur Gleichschaltung ( " sjellë në linjë " ) . Ai u përpoq për të fituar mbështetje shtesë publike duke u zotuar të ndryshojë efektet e Depresionit dhe Traktatit të Versajës . Për të dhënë diktatura e tij pamjen e ligjshmërisë , Hitleri bazuar shumë prej dekreteve të tij në Reichstag zjarrit vendimi. Ky dekret u nga ana e tij në bazë të nenit 48 të Kushtetutës së Vajmarit , që i jepte presidentit autoritetin për të ndërmarrë masa emergjente për të mbrojtur sigurinë dhe rendin publik . Kështu Hitleri tani mund të sundojë sipas një formë e ligjit ushtarak ligjore . Reichstag rinovohet Aktin bërë të mundur dy herë , thjesht formal që nga të gjitha partitë e tjera ishte ndaluar.

Ekonomi dhe zhvillim i gjermanis 1933-1944[redakto | redakto tekstin burimor]

Në gusht 1934 Hitleri emëroi presidentin Reichsbank Hjalmar Schacht si Ministër i Ekonomisë , dhe në vitin e ardhshëm , si Fuqiplotë për Ekonomi Luftës përgjegjës për përgatitjen e ekonomisë për luftë. Rindërtim dhe riarmatimin janë financuar përmes faturave MEFO , shtypjen e parave , dhe sekuestrimin e pasurive të personave të arrestuar si armiq të shtetit , duke përfshirë edhe hebrenjtë e papunësisë ra nga gjashtë milionë në 1932 për një milion në vitin 1936 . Hitleri mbikëqyri një nga më të mëdha të fushatave të përmirësimit të infrastrukturës në historinë gjermane , duke çuar në ndërtimi i digave , autobahns , hekurudhave , dhe vepra të tjera civile . Pagat kanë qenë pak më e ulët në mes të viteve 1930 në krahasim me pagat gjatë Republikën e Vajmarit , ndërsa kostoja e jetesës është rritur me 25 për qind Javën mesatare e punës është rritur gjatë ndërrimit në një ekonomi të luftës ; . Nga viti 1939 , mesatarja gjerman ishte duke punuar në mes të 47-50 orë në javë . Qeveria e Hitlerit sponsorizuar arkitekturës në një shkallë të madhe . Albert Speer , instrumental në zbatimin riinterpretim klasike e kulturës gjermane e Hitlerit , u vu në krye të renovimeve të propozuara arkitektonike të Berlinit Në vitin 1936 , Hitleri hapi lojrat olimpike verore në Berlin .

Aleatet Ekonomik[redakto | redakto tekstin burimor]

Adolf Hitler dhe Benito Musolini

Takimi na me udhëheqësit ushtarakë gjermanë më 3 shkurt 1933, Hitleri fliste për "pushtimit për Lebensraum në Lindje dhe Germanisation e saj të pamëshirshëm", si objektivat e tij përfundimtare të politikës së jashtme. [181] Në mars, Princi Bernhard Wilhelm von Bulow, sekretar në Auswärtiges Amt (Zyra e Jashtme), lëshoi ​​një deklaratë të politikës të mëdha të huaja ka për qëllim: Anschluss me Austrinë, restaurimin e kufijve kombëtarë të Gjermanisë të 1914, refuzimin e kufizimeve ushtarake sipas Traktatit të Versajës, kthimin e ish-kolonive gjermane në Afrikë, dhe një gjerman Zona e ndikimit në Evropën Lindore. Hitleri gjeti qëllimet Bulow-së të jetë shumë modeste. [182] Në fjalimet gjatë kësaj periudhe, ai theksoi synimet paqësore të politikave të tij dhe një vullnet për të punuar në kuadër të marrëveshjeve ndërkombëtare. [183] Në mbledhjen e parë të kabinetit të tij në vitin 1933, Hitleri prioritet shpenzimet ushtarake gjatë lehtësim papunësisë Gjermania u tërhoq nga Lidhja e Kombeve dhe Konferenca Botërore e Çarmatimin në tetor 1933. Në mars 1935 Hitleri njoftoi një zgjerim të Wehrmacht në 600.000 anëtarë - gjashtë herë numrin e lejuar nga Traktati i Versajës , duke përfshirë zhvillimin e një force ajrore ( Luftwaffe ) dhe një rritje në madhësinë e marinës ( Kriegsmarine ) . Britania, Franca , Italia , dheLidhja e Kombeve dënuar këto shkelje të Traktatit . [ 186 ] Marrëveshjaanglo - gjermane Detare ( AGNA ) nga 18 qershor 1935 lejohet tonazhit gjermane për të rritur në 35 për qind të asaj të marinës britanike . Hitleri e quajti nënshkrimin e Agna "ditë e lumtur e jetës së tij " , duke besuar se marrëveshja shënoi fillimin e aleancës anglo - gjerman që kishte parashikuar në Mein Kampf Franca dhe Italia nuk janë konsultuar para nënshkrimit , drejtpërdrejt minuar Lidhjen e Kombeve dhe vendosjen Traktatin e Versajës në rrugën drejt mungesë lidhjeje . Gjermania reoccupied zonën e demilitarizuar në Rhineland mars 1936 , në shkelje të Traktatit të Versajës . Hitleri gjithashtu dërgoi trupa në Spanjë për të mbështetur gjeneralin Francos , pas marrjes së një thirrje për ndihmë në korrik 1936. Në të njëjtën kohë , Hitleri vazhdoi përpjekjet e tij për të krijuar një aleancë anglo - gjermane

Në gusht 1936 , në përgjigje të një krize ekonomike në rritje të shkaktuar nga përpjekjet e tij riarmatim , Hitleri urdhëroi Goring për të zbatuar një plan katërvjeçar për t'u përgatitur për Gjermaninë luftës brenda katër viteve të ardhshme . [ 190 ] Në plan parashikohet një luftë të gjithë- out " në mes të judeo - bolshevizmit " dhe socializmit kombëtar gjerman , e cila sipas Hitlerit kërkohet një përpjekje të përkushtuar të riarmatimi pavarësisht nga kostot ekonomike. Kontit Galeaco Çiano , ministër i jashtëm i qeverisë së Musolinit , deklaroi një aks midis Gjermanisë dhe Italisë , dhe më 25 nëntor , Gjermania nënshkruan Paktin e Anti - Kominternit me Japoninë . Britania, Kina , Italia , dhe Polonia u ftuan gjithashtu të bashkohen me Paktin Anti - Kominternit , por vetëm Italia e nënshkruar në vitin 1937 . Hitleri braktisur planin e tij për një aleancë anglo - gjermane , duke fajësuar " të papërshtatshëm " udhëheqjen britanike . Në një takim në perandori Kancelarisë me ministrat e tij të jashtme dhe shefave ushtarakë që November, Hitleri ritheksoi synimin e tij e marrjes Lebensraum për popullin gjerman . Ai urdhëroi përgatitjet për luftë në lindje , që të fillojë që në vitin 1938 dhe jo më vonë se 1943. Në rast të vdekjes së tij , e konferencës minuta , të regjistruara si Memorandumi Hossbach , ishin të konsiderohet si " testamenti politik " të tij . [ 193 ] Ai mendonte se një rënie të rënda në standardet e jetesës në Gjermani , si rezultat i krizës ekonomike mund të vetëm të ndalohet nga agresioni ushtarak që synon kapjen Austrinë dhe Çekosllovakinë . Hitleri kërkoi veprim të shpejtë para se Britania dhe Franca fitoi një të çojë të përhershëm në garën e armëve në fillim të vitit 1938, në prag tëBlomberg - Fritsch Çështja , Hitleri deklaroi kontrollin e aparatit të politikës ushtarake - së jashtme , duke hedhur poshtë Neurath si Ministër i Jashtëm dhe emërimin veten Oberster Befehlshaber der Wehrmacht ( komandant suprem i forcave të armatosura ) . Që nga fillim të vitit 1938 e tutje , Hitleri u kryer një politikë të jashtme që përfundimisht synon luft.

Kultura dhe Reformat anti semitiste[redakto | redakto tekstin burimor]

Raca Arinajane dhe shteti perfekt Gjerman Nata e Gjamave te thyer[redakto | redakto tekstin burimor]

Shum sinagoga dhe tempuj hebre u shkatruan,dogjen ne Gjith Gjermanin me urdher te Adolf Hitlerit duke hapur rruge shteti perfekt nazist pa qifut ne te u dogjen libra komunist dhe ato me autor hebre dhe me orgjin hebrje u perndkjen politikisht gjermanet dhe intelektualet hebre dhe komunistet dhe shkectar te ndtyshem u arrestuan dhe ne gjygje u pushkatuan apo interuan ne Kampet e perqendrimit dhe u burgosen perveq hebrjeve dhe qifuteve u perndjeken cigenet,slavet,ruset,polaket,dh kundershtaret politik qe ishin ne kundershtim me idetë fashiste u nenshtruan torturave me qnjerzore mesjetare dhe tmerret qe i shpiken Gjermanet ne Kampet si Auschwitz,Kampi i përqëndrimit Buhenwald,Kampi i përqëndrimit Dachau,Terblinka fabrika vdekjeves]] etj. disa kampe ishin vendosur ne Gjermani,Poloni,Holandë,Austri,Shqipëri,Zvicërr etj... Ne Historinë Gjermanisë Naziste njehet Nata e Gjamave te thyer ku vdiqen 2000 hebrejn dhe 3000 te tjer u arrestua ne kampet fam keqe ishte dhe shkrimtarja e vogel 12 vjqarja Anna Franku ku ditari saj tragoi se si trajtoheshin njerezit.

Nata gjamave te thyer

Kristallnacht ( shqiptim gjermanisht : [ kʁɪstalnaχt ] ; anglisht : " Crystal Night " ) , gjithashtu referohet si Natën e Broken Glass , apo Natës së Kristaltë [ ˌ ʁaɪçs.kʁɪstalnaχt ] , Pogromnacht [ poɡʁo ː mnaχt ] ( dëgjojnë ) , dhe pogrome nëntor [ novɛmbɐpoɡʁo ː mə ] ( dëgjojnë ) , ishte një pogrom ( një seri sulmesh të koordinuara ) kundër Judenjve që Gjermania naziste dhe pjesë të Austrisë më 9-10 nëntor 1938 , i kryer nga forcat paraushtarake SA dhe civilëve jo - hebre . Autoritetet gjermane dukej në pa ndërhyrë . [ 1 ] Emri i Kristallnacht vjen nga shards prej qelqi të thyer si pjellë rrugët pas dyqanet çifute në pronësi , ndërtesat, dhe sinagogat kishte dritaret e tyre të shkatërruar . [ 2 ] Të paktën 91 hebrenj u vranë në sulmet , dhe 30.000 janë arrestuar dhe të burgosur në kampet e përqendrimit . [ 2 ] shtëpitë hebrenj , spitalet dhe shkollat ​​u vodh , pasi sulmuesit demoluar ndërtesat me sledgehammers . [ 3 ] Mbi 1000 sinagoga u dogjën ( 95 vetëm në Vjenë ) dhe mbi 7.000 biznese hebraike shkatërruar ose dëmtuar . Martin Gilbert shkruan se asnjë ngjarje në historinë e hebrenjve gjermanë në mes të 1933 dhe 1945 ishte aq raportuar gjerësisht si kjo po ndodhte , dhe llogaritë nga gazetarët e huaj që punojnë në Gjermani dërgoi valë tronditëse anembanë botës [ 3 ]Times shkroi në atë kohë : . " Jo propagandist i huaj nderur mbi nxirje Gjermaninë përpara se bota të mund të mposht historinë e dogjën dhe rrahjeve , e sulmeve mbi poshtërisht njerëzve të pambrojtur dhe të pafajshëm , e cila turpëruar atë vend dje " . [ 6 ]

Preteksti për sulmet ishte vrasja e gjermane diplomat Ernst vom Rath nga Herschel Grynszpan , një banor gjerman i lindur çifut polak në Paris . Kristallnacht u pasua nga persekutimi shtesë ekonomike dhe politike të hebrenjve , dhe është parë nga historianët si pjesë e politikës më të gjerë racore të Gjermanisë naziste , dhe në fillim të zgjidhjen përfundimtare dhe të Holokaustit

Njeriu qe arriti kulmin e urretjes pe Qifutet Feibel Grynszpan

Në vitet 1920 , shumica hebrenj gjermanë janë integruar plotësisht në shoqërinë gjermane si qytetarë gjermanë . Ata shërbeu në ushtrinë gjermane dhe marinës dhe kontribuoi në të gjitha fushat e shkencës gjermane , biznesit dhe kulturës . [ 8 ] Kushtet për hebrenjve filloi të ndryshojë , pas emërimit të Adolf Hitlerit (udhëheqësin e grupit nazist ), si kancelar të Gjermanisë për 30 janar 1933 , dhe supozimi i pushtetit nga Hitleri pas zjarrit Reichstag . [ 9 ] [ 10 ] që nga fillimi i tij , regjimi i Hitlerit lëvizur shpejt për të futur politikat anti - hebraike . Të 500.000 hebrenjtë në Gjermani , të cilët përbënin vetëm 0.86 % të popullsisë së përgjithshme , janë zgjedhur nga makina naziste propagandistik si një armik në kuadër të cilët ishin përgjegjës për humbjen e Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore dhe për vështirësitë e mëvonshme ekonomike , të tilla si 1920 hiperinflacioni dhe Depresioni i Madh . [ 11 ] Duke filluar më 1933 , qeveria gjermane miratoi një sërë ligjesh anti - hebraike që kufizojnë të drejtat e hebrenjve gjermanë për të fituar një jetesë , të gëzojnë shtetësi të plotë dhe për të fituar arsim , duke përfshirë Ligjin për Rivendosjes i Shërbimit civil Profesional , i cili ndaloi hebrenjtë për të punuar në shërbimin civil . [ 12 ] e mëvonshme 1935 Nurembergut Ligjet e zhveshur hebrenj gjermanë e shtetësisë së tyre dhe ndaloi hebrenjve të martohet me gjermanët jo- hebrenj .

pamje pas natës se Kristaltë

Rezultati i këtyre ligjeve ishte përjashtimi i hebrenjve nga jeta shoqërore dhe politike gjermane [ 13 ] Shumë kërkuar azil jashtë vendit ; . Qindra e mijëra emigruar , por si Chaim Weizmann shkroi në vitin 1936 , " dukej Bota të jetë i ndarë në dy pjesë - ato vende ku hebrenjtë nuk mund të jetojnë dhe ato ku ata nuk mund të hyjë ". [ 14 ] Konferencandërkombëtare Evian , më 6 korrik 1938 , trajtoi çështjen e imigracionit hebraik dhe Cigan në vende të tjera . Nga koha konferenca u mbajt , më shumë se 250,000 çifutë kishin ikur Gjermaninë dhe Austrinë, që ishin aneksuar nga Gjermania mars 1938 , më shumë se 300.000 hebrenj gjermanë dhe austriakë u kërkuar ende strehim dhe azil nga shtypja . Si numri i hebrenjve dhe romëve të duan të largohen rritje , kufizimet ndaj tyre u rrit , me shumë vende forcimin rregullat e tyre për pranim . Nga 1938, Gjermania " . Kishte hyrë në një fazë të re radikale në aktivitetin anti - semite " [ 15 ] Disa historianë besojnë se qeveria naziste kishte qenë mendon për një shpërthim të planifikuar të dhunës kundër hebrenjve dhe janë duke pritur për një provokim të duhur , nuk ka prova e këtij planifikimi takim për vitin 1937. [ 16 ] në një intervistë të vitit 1997,historiani gjerman Hans Mommsen pohoi se një motiv i madh për masakër ishte dëshira e Gauleiters të NSDAP të konfiskojnë pronën hebre dhe bizneset . [ 17 ] Mommsen u citua të ketë thënë : Nevoja për para nga organizata e partisë erdhi nga fakti se Franz Xaver Shvarc , arkëtari i partisë , mbajtur organizatat lokale dhe rajonale të Short partisë së parave . Në vjeshtë të vitit 1938, është rritur presioni mbi pronën hebraike ushqyer ambiciet e partisë , veçanërisht që Hjalmar Schacht u rrëzua si ministër perandori për ekonomi . Kjo , megjithatë, ishte vetëm një aspekt i origjinës së Nën 1938 masakër . Qeveria polake kërcënuar se do të ekstradojë të gjithë Judejtë që ishin qytetarë polakë , por do të qëndrojë në Gjermani , duke krijuar kështu një barrë të përgjegjësisë në anën gjermane . Reagimi i menjëhershëm nga Gestapos ishte për të nxitur hebrenjtë polakë - 16,000 persona - gjatëvijës kufitare , por kjo masë nuk arriti për shkak të kryeneçësisë së oficerëve të doganave të polakë . Humbja e prestigjit , si rezultat i këtij operacioni të dështuar bëri thirrje për një lloj të kompensimit . Kështu ,reagim i tepruar për përpjekje Herschel Grynszpan kundër diplomatit Ernst vom herët erdhi në jetë dhe çoi në masakër nëntor. Sfondi i masakër u signified nga një copëtim të mprehtë të interesave në mes të agjencive të ndryshme të partisë dhe të shtetit . Ndërsa partia naziste ishte i interesuar në përmirësimin e forcën e saj financiare në nivel rajonal dhe lokal , duke marrë mbi pronën hebre , Herman Goering , në krye të Planit Katër- Viti , shpresonte për të fituar qasje në monedhë të huaj në mënyrë që të paguajnë për importimin e material urgjentisht të nevojshme të papërpunuara . Heydrich dhe Himmler ishin të interesuar në nxitjen e emigracionit çifut ".

Udhëheqësia sionist në mandatin britanik të Palestinës ka shkruar në shkurt 1938 se sipas një " burim privat -një shumë të besueshme e cila mund të ndiqet në nivelet më të larta të udhëheqjes SS , " nuk kishte " synimi për kryerjen e një vizite të vërtetë dhe pogrom dramatike në Gjermani në një shkallë të madhe në të ardhmen e afërt ". [ 18 ] Raporti i Komisionit Woodhead në ndarjen e mandatit britanik në Palestinë në një hebre dhe një shteti arab u paraqit në parlamentin britanik dhe të publikuar më 9 nëntor , dita e Kristallnacht

Në mesin e atyre dëbuar rrjedhin familja e Sendel dhe Riva Grynszpan , polakë Judenjtë, që kishin emigruar në Gjermani në vitin 1911 dhe u vendos në Hanover , Gjermani . Në gjyqin e Adolf Eichmann në vitin 1961 , Sendel Grynszpan tregoi ngjarjet e dëbimit të tyre nga Hanover në natën e 27 tetor 1938 : " E pastaj na çuan në kamionë të policisë , në kamionë të burgosurve , rreth 20 njerëz në çdo kamion , dhe ata na çuan në stacionin hekurudhor rrugët ishin plot popullit që bërtiste : . . " ! Palästina Juden RAUS Auf nach ' " ( "! çifutët jashtë , nga të Palestinës " ) [ 22 ] djali i tyre shtatëmbëdhjetë vjeçar Herschel ishte gjallë . në Paris me një xhaxhai [ 7 ] Herschel mori një kartolinë nga familja e tij nga kufiri polak , duke e përshkruar dëbimin e familjes : " Askush nuk na tregoi se çfarë ishte , por e kuptuam ky do të ishte fundi ... Ne strehë ' t një qindarkë . a mund të na dërgoni diçka ? " Ai mori kartolinë më 3 nëntor 1938.

Në mesin e atyre dëbuar rrjedhin familja e Sendel dhe Riva Grynszpan , polakë Judenjtë, që kishin emigruar në Gjermani në vitin 1911 dhe u vendos në Hanover , Gjermani . Në gjyqin e Adolf Eichmann në vitin 1961 , Sendel Grynszpan tregoi ngjarjet e dëbimit të tyre nga Hanover në natën e 27 tetor 1938 : " E pastaj na çuan në kamionë të policisë , në kamionë të burgosurve , rreth 20 njerëz në çdo kamion , dhe ata na çuan në stacionin hekurudhor rrugët ishin plot popullit që bërtiste : . . " ! Palästina Juden RAUS Auf nach ' " ( "! çifutët jashtë , nga të Palestinës " ) [ 22 ] djali i tyre shtatëmbëdhjetë vjeçar Herschel ishte gjallë . në Paris me një xhaxhai Herschel mori një kartolinë nga familja e tij nga kufiri polak , duke e përshkruar dëbimin e familjes : " Askush nuk na tregoi se çfarë ishte , por e kuptuam ky do të ishte fundi ... Ne strehë ' t një qindarkë . a mund të na dërgoni diçka ? " [ 23 ] Ai mori kartolinë më 3 nëntor 1938. Në mëngjesin e e hënë, nëntor 7, 1938 , ai bleu një revolver dhe një kuti me plumba , pastaj shkoi në ambasadën gjermane dhe e pyeti për të parë të një zyrtari të ambasadës . Pasi ai u dërgua në zyrën e Ernst vom Rath , Grynszpan qëlluan pesë plumba në Vom Rath , dy prej të cilave goditi atë në bark . Vom Rath ishte një diplomat profesionist me Zyrën e Jashtme të cilët shprehën simpatitë anti - naziste , kryesisht në bazë të trajtimit të nazistëve e Judenjve , dhe ishte nën hetim Gestapos për të qenë politikisht jo të besueshme . Grynszpan nuk bëri asnjë përpjekje për të ikur policinë franceze dhe lirisht pranuar të shtënat . Në xhepin e tij , ai kishte kryer një kartolinë për të prindërit e tij me mesazhin : "Perëndia të më falë ... Unë duhet të protestojnë në mënyrë që e tërë bota i dëgjon protestën e mi, dhe unë do të bëj . " Ditën tjetër , qeveria gjermane u kundërpërgjigj , ndalon fëmijët hebrenj nga shkollat ​​shtetërore gjermane fillore , një kohë të pacaktuar pezulluar aktivitetet kulturore hebraike , dhe të vënë një ndalim për botimin e gazetave dhe revistave hebraike , duke përfshirë tri gazetat gjermane kombëtare hebreje . Një gazetë në Britani e përshkroi masën e fundit që shfarosi popullsinë hebreje nga udhëheqësit e tyre , si " qëllim të prishin komunitetit hebre dhe vjedh atë të lidhjeve të fundit të brishtë të cilat mbajnë atë së bashku . " [11] Të drejtat e tyre si qytetarë kishte qenë zhveshur

Në mëngjesin e e hënë, nëntor 7, 1938 , ai bleu një revolver dhe një kuti me plumba , pastaj shkoi në ambasadën gjermane dhe e pyeti për të parë të një zyrtari të ambasadës . Pasi ai u dërgua në zyrën e Ernst vom Rath , Grynszpan qëlluan pesë plumba në Vom Rath , dy prej të cilave goditi atë në bark . Vom Rath ishte një diplomat profesionist me Zyrën e Jashtme të cilët shprehën simpatitë anti - naziste , kryesisht në bazë të trajtimit të nazistëve e Judenjve , dhe ishte nën hetim Gestapos për të qenë politikisht jo të besueshme . [ 24 ] Grynszpan nuk bëri asnjë përpjekje për të ikur policinë franceze dhe lirisht pranuar të shtënat . Në xhepin e tij , ai kishte kryer një kartolinë për të prindërit e tij me mesazhin : "Perëndia të më falë ... Unë duhet të protestojnë në mënyrë që e tërë bota i dëgjon protestën e mi, dhe unë do të bëj . " Ditën tjetër , qeveria gjermane u kundërpërgjigj , ndalon fëmijët hebrenj nga shkollat ​​shtetërore gjermane fillore , një kohë të pacaktuar pezulluar aktivitetet kulturore hebraike , dhe të vënë një ndalim për botimin e gazetave dhe revistave hebraike , duke përfshirë tri gazetat gjermane kombëtare hebreje . Një gazetë në Britani e përshkroi masën e fundit që shfarosi popullsinë hebreje nga udhëheqësit e tyre , si " qëllim të prishin komunitetit hebre dhe vjedh atë të lidhjeve të fundit të brishtë të cilat mbajnë atë së bashku . " [11] Të drejtat e tyre si qytetarë kishte qenë zhveshur Koha e trazirave të ndryshme nga njësi për njësi. Të Gauleiters filloi në rreth 22:30, vetëm dy orë pas lajmit të vdekjes vom Rath e arritur Gjermani. Ata u pasuan nga SA në 11pm, dhe SS në rreth 1:20. [Citim i duhur] Më ishin të veshur me rroba civile dhe ishin të armatosur me sledgehammers dhe sëpata, dhe shpejt shkoi për të punuar në shkatërrimin e pronës hebreje. Urdhërat e dhëna këtyre njerëzve ishin shumë specifike, por: nuk ka masa që rrezikojnë jetën e jo-hebre gjerman ose pronë ishin të merren (sinagogat shumë të afërta me pronën e jo-hebre u thyen dhe jo djegur); bizneseve hebrenj apo banesat do të mund të shkatërrohet, por nuk e plaçkitur, të huajt (edhe të huaj) kanë qenë hebrenj të mos jetë subjekt i dhunës, dhe arkivat e sinagogës ishin të të transferohen në Sicherheitsdienst (SD). Burrat u urdhëruan edhe për të arrestuar sa shumë hebrenj, si burgjet lokale do të mbajë, objektivat e preferuar të qenë burra të shëndetshëm të rinj. SA shkatërroi storefronts e rreth 7500 dyqane hebrenj dhe biznese , prandaj emërtimi Kristallnacht ( Crystal Night ) . [ 30 ] shtëpitë hebrenj u vodh gjitha në të gjithë Gjermaninë . Edhe pse dhuna ndaj hebrenjve nuk ishte falur në mënyrë të qartë nga autoritetet , ka pasur raste të hebrenjve duke u rrahur ose të sulmuar . Kjo pogrom dëmtuar , dhe në shumë raste të shkatërruara , rreth 200 sinagoga ( që përbëjnë gati të gjithë Gjermania kishte ) , shumë varreza çifute , më shumë se 7,000 dyqane hebrenj , dhe 29 dyqane . Disa hebrenj u rrahën për vdekje , ndërsa të tjerët u detyruan të shikojnë . Më shumë se 30.000 burra hebrenj u arrestuan dhe u dërguan në kampet e përqendrimit , kryesisht Dachau , Buchenwald , Sachsenhausen dhe [ 31 ]Trajtimi i të burgosurve në kampet ishte brutal , por shumica u liruan gjatë tre muajve të ardhshëm , me kusht që ata të largohen nga Gjermania . . Numri i hebrenjve gjermanë të vrarë është e pasigurt . Numri i vrarë në trazirë dy-ditor është më shpesh të cituar si 91 . Përveç kësaj , mendohet se ka pasur qindra vetëvrasjeve . [ Citim i duhur ] vdekjet numërimit në kampet e përqendrimit , rreth 2,000-2,500 vdekjeve janë direkt ose indirekt i atribuohen masakër Kristallnacht . Disa gjermanët jo- hebrenj , i gabuar për hebrenjtë , u vranë gjithashtu . [ Citim i duhur ] . Sinagoga , disa shekuj të vjetra , ishin gjithashtu viktima të dhunës dhe vandalizmit të konsiderueshme , me taktikat e Stormtroops praktikuar në këto dhe të tjera vende të shenjta të përshkruara si " afrohet kobshëm " nga Konsullit Shteteve të Bashkuara në Leipzig . Varreve u shkulën dhe varre shkelur . Zjarret u lit , dhe librat e lutjes , fletushkat, vepra arti dhe tekste filozofi u hodhën mbi ta , dhe ndërtesa të çmuar ose janë djegur ose shkatërruar deri panjohshëm . Eric Lucas kujton shkatërrimin e sinagogës që një komunitet të vogël hebraik kishte ndërtuar në një fshat të vogël vetëm dymbëdhjetë vjet Pas kësaj, bashkësia çifute u gjobit me 1 miliard marka të Rajhut. Përveç kësaj, ajo kushton 4 milion marka për riparimin e dritareve. [33] Ngjarjet në kohët e fundit aneksuar Austri nuk ishin më pak të tmerrshme. Nga të gjithë Kristallnacht, vetëm pogrom në Vjenë ka përfunduar. Shumica e Vjenës të 94 sinagogat dhe lutje-shtëpi u shkatërruan pjesërisht ose tërësisht. Njerëzit u janë nënshtruar të gjithë mënyrën e humiliations, duke përfshirë edhe duke u detyruar të pastroj e trotuareve ndërsa duke u torturuar nga austriakët e tyre të tjerë, disa prej të cilëve kishin qenë miqtë dhe fqinjët e tyre. Shifrat zyrtare të publikuara pas ngjarjes nga Reinhard Heydrich deklaroi se 191 sinagogat u shkatërruan, me 76 demoluar tërësisht; 100.000 hebrenj u arrestuan, tre të huaj u arrestuan, 174 vetë u arrestuan për të plaçkisnin dyqane hebrenj;. Dhe 815 biznese hebraike u shkatërruan Korrespondenti Daily Telegraph, Hugh Greene, ka shkruar për ngjarjet në Berlin. Dhuna u thirr zyrtarisht në një ndalesë nga Goebbels më 11 nëntor, por ajo vazhdoi kundër hebrenjve në kampet e përqendrimit, pavarësisht urdhrave që kërkojnë "trajtim të veçantë" për të siguruar që kjo nuk ndodhi. Më 23 nëntor, Lajme Kronikë e Londrës botoi një artikull në një incident që u mbajt në kampin e përqendrimit të Sachsenhausen. Gjashtëdhjetë e dy hebrenjtë vuajtur dënimin në mënyrë të ashpër që policia ", në gjendje të mbajnë lutjet e tyre, i kthyer krahët". Ata u rrahën deri sa ra dhe, kur ata ranë, ata janë rrahur më tej. Në fund të saj, "dymbëdhjetë e gjashtëdhjetë e dy kishin vdekur, kafkat e tyre thyen. Të tjerët ishin të gjitha pa ndjenja. Sytë e disa u rrëzuan, fytyrat e tyre rrafshuar dhe pa formë". Të 30.000 burra hebrenj që ishin të burgosur gjatë Kristallnacht u liruan gjatë tre muajve të ardhshëm, por, deri atëherë, më shumë se 2,000 kishin vdekur. ===Nata Thikave te Gjata Nata e thikave të gjata (gjermanisht : Rreth ky tingull Nacht der Langen Messer ( ndihmë · info ) ) , ndonjëherë i quajtur Operacioni Hummingbird ose , në Gjermani ,Rohm - puç , ishte një spastrim që u zhvillua në Gjermaninë naziste në mes të 30 qershor dhe 2 korrik 1934 , kur regjimi nazist kryer një seri të vrasjeve politike . Shifrat kryesore të krahut të majtë fraksion Strasserist të Partisë Naziste , së bashku me figurë të tij , Gregor Strasser , u vranë , si u bënë të njohura konservatore anti -nazistët ( të tilla si ish- kancelari Kurt von Schleicher dhe Gustav Ritter von Kahr , i cili kishte shtypur Hitlerit Beer Hall puç në vitin 1923 ) . Shumë prej të vrarëve ishin krerë të Sturmabteilung (SA) , të brownshirts paramilitare . Adolf Hitleri lëvizi kundër SA dhe udhëheqësit të saj , Ernst Rohm , sepse ai pa pavarësinë e SA dhe dëshirë e anëtarëve të tij për dhunën e rrugës si një kërcënim të drejtpërdrejtë të fuqisë së tij të sapo fituar politik . Hitleri gjithashtu donte të bëj për vete udhëheqësit e Reichswehr , ushtrisë gjermane zyrtar që frikë dhe përçmuar SA - në veçanti ambicia ROHM për të absorbuar Reichswehr në SA nën udhëheqjen ROHM -së . Përveç kësaj , Hitleri ishte në siklet me mbështetjen e palëkundur ROHM për një " revolucion të dytë ", për të rishpërndarë pasurinë . ( Sipas mendimit ROHM e zgjedhjeve Hitlerit kishte realizuar " nacionaliste " revolucion por kishte lënë të paplotësuar motivin e " socialiste " në nacional socializmit . ) Së fundi , Hitleri e përdori spastrim për të sulmuar apo të eliminuar kritikët e regjimit të tij të ri , veçanërisht ato besnik ndaj zëvendës-kancelari Franz von Papen , si dhe për të fituar pikë me armiqtë e vjetër . [ a ] Së paku 85 njerëz vdiqën gjatë pastrimi , edhe psenumri i fundit vdekja mund të ketë qenë në qindra , [ b ] [ c ] dhe më shumë se një mijë kundërshtarët perceptuar u arrestuan . [ 2 ] Shumica e vrasjeve janë të kryera nga Schutzstaffel ( SS ) dhe Gestapos ( Geheime Staatspolizei ) , policia sekrete e regjimit . Spastrim forcuar dhe konsoliduar mbështetjen e Reichswehr për Hitlerin . Ai gjithashtu siguroi një bazë ligjore për regjimin nazist , si gjykatat dhe kabineti gjermane shpejt u lënë shekujt e ndalimit ligjor kundër vrasjet jashtë-gjyqësore për të treguar besnikërinë e tyre ndaj regjimit . Nata e thikave të gjata ishte një pikë kthese për qeverinë gjermane . Është themeluar Hitlerin si " gjykatësi suprem të popullit gjerman " , siç u shpreh ai në e tij 13 korrik 1934 fjalim në Reichstag-ut . Para ekzekutimit të tij , planifikuesit e saj disa herë për të referuar si " Hummingbird " . ( Gjermanisht : KOLIBRI ) , të codeword e përdorur për të dërguar skuadrat e ekzekutimit në veprim në ditën e spastrimi [ 3 ]emri i koduar për operacionin duket se është zgjedhur në mënyrë arbitrare . Fraza " Nata e thikave të gjata " në gjuhën gjermane daton masakrën e vetë dhe i referohet në përgjithësi të akteve të hakmarrjes . Gjermanët ende përdorin termin " ROHM - puç " për të përshkruar vrasjet, afatin që i është dhënë nga regjimi nazist , pavarësisht implikimet e saj paprovuar se vrasjet ishin të nevojshme për të parandaluar një grusht shteti . Autorët gjermanë shpesh përdorin thonjëza ose të shkruajnë për të ashtuquajturin ROHM - puç për të theksuar këtë

Holokausti[redakto | redakto tekstin burimor]

Djegja e sinagogave

Holokausti dhe luftë Gjermanisë në Lindje u bazuar në pamje të gjatë në këmbë e Hitlerit se hebrenjtë ishin armiku i madh i popullit gjerman dhe se Lebensraum ishte e nevojshme për zgjerimin e Gjermanisë. Ai u përqëndrua në Evropën Lindore për këtë zgjerim, me qëllim për të mposhtur Poloni dhe në Bashkimin Sovjetik dhe në largimin ose vrarë hebrenjtë dhe sllavët. [304] Generalplan ost ("Plani i përgjithshëm për Lindjen") bëri thirrje për dëbimin e popullsisë së pushtuar Lindore Evropa dhe Bashkimi Sovjetik të West Siberi, për përdorim si nënshtrohet punës së detyrueshme ose të të vrarë;. [305] territoreve të pushtuara duhej të kolonizuara nga gjerman ose "Germanised" kolonëve [306] Qëllimi ishte për të zbatuar këtë plan pas pushtimit e Bashkimit Sovjetik, por kur kjo dështoi, Hitleri u zhvendos planet përpara. [305] [307] Deri në janar të vitit 1942 ishte vendosur për të vrarë hebrenjtë, sllavët, dhe të deportuarit konsiderohen të padëshirueshme. Holokausti (" Endlösung der Judenfrage " ose " Zgjidhja përfundimtare e Çështjes hebre " ) është urdhëruar nga Hitleri dhe organizuar dhe ekzekutuar nga Heinrich Himmler dhe Reinhard Heydrich . Të dhënat eWannsee Konferenca e mbajtur më 20 janar 1942 dhe e udhëhequr nga Heydrich , me pesëmbëdhjetë zyrtarë të lartë nazistë pjesemarrese - të sigurojë dëshmi më të qartë të planifikimit sistematik për Holokaustin . Më 22 shkurt , Hitleri u regjistrua duke thënë: " ne do të rifituar shëndetin tonë vetëm duke eliminuar çifutët " . [ 309 ] Edhe pse nuk ka mënyrë të drejtpërdrejtë nga Hitleri që autorizon vrasjet masive ka dalë në sipërfaqe , [ 310 ] fjalimet e tij publike , urdhëron për gjeneralët e tij , dhe ditaret e zyrtarëve nazistë të demonstrojë se ai konceptuar dhe i autorizuar asgjësim i çifutëve evropianë [ 311 ] [ 312 ] ai miratoi skuadrat Einsatzgruppen - vrarë që pasuan ushtrinë gjermane nëpër Poloni , Balltik , dhe Bashkimi Sovjetik [ 313 ] . - dhe ai ishte i informuar mirë në lidhje me aktivitetet e tyre . [ 311 ] [ 314 ] në verën e vitit 1942 i kampit të përqëndrimit Auschwitz u zgjeruar me shpejtësi për të akomoduar një numër të madh të dëbuarit për vrasjen ose skllavërim . [ 315 ] Rezultatet e kampeve të përqendrimit dhe kampet e tjera satelitore , u ngritën në të gjithë Evropën , me disa kampe të përkushtuar ekskluzivisht për shfarosje . [ 316 ] Ndërmjet viteve 1939 dhe 1945,Schutzstaffel ( SS ) , i ndihmuar nga qeveritë kolaboracioniste dhe rekrutëve nga vendet e pushtuara , ishte përgjegjës për vdekjen e së paku nga njëmbëdhjetë milionë banorë , [ 317 ] [ 305 ] duke përfshirë 5.5 deri në gjashtë milionë hebrenjve ( që përfaqësojnë dy të tretat e popullsisë hebreje të Evropës ) , [ 318 ] [ 319 ] dhe në mes 200.000 dhe 1.500.000 njerëz rome . [ 320 ] [ 319 ] të vdekurit u zhvillua në përqendrimit dhe kampet e shfarosjes , geto , dhe me anë të ekzekutimeve masive . Shumë viktima të Holokaustit u mbytën me gaz për vdekje , ndërsa të tjerë vdiqën nga uria apo sëmundje ose duke punuar si punëtorë rob . [ 321 ] Politikat e Hitlerit gjithashtu rezultoi në vrasjen e afro dy milionë polakëve , [ 322 ] më shumë se 3 milion të burgosurve sovjetike të luftës , [ 323 ] komunistëve dhe kundërshtarëve të tjerë politikë , homoseksualëve , Dëshmitarët e fizikisht dhe me aftësi të kufizuara mendore , [ 324 ] [ 325 ] Jehovait , unionistët Adventists , dhe të tregtisë . Hitleri kurrë nuk duket të ketë vizituar kampet e përqëndrimit dhe nuk flasin publikisht rreth vrasjeve .

pamje nga holokausti

Nazistët gjithashtu përqafuar konceptin e higjienës racore . Më 15 shtator 1935 Hitleri paraqiti dy ligje - të njohura siLigjet e Nurembergut - të Reichstag-ut . Ligjet e ndaluar në shtrat dhe martesat mes Arianėt dhe çifutët dhe më vonë u zgjeruan për të përfshirë "Ciganët , zezakëve apo pasardhësit e tyre bastard " . [ 327 ] Ligjet e deklaruar edhe vetëm njerëzit e " gjak gjerman ose lidhur " janë të ligjshëm për shtetësinë dhe të përjashtuara të gjithë " jo- arianëve" me shtetësi gjermane . [ 328 ] ligjet ndaloi punësimin e grave jo- hebrenj nën moshën 45 vjeçare në familje hebreje . Politikat e hershme eugjenik Hitlerit në shënjestër fëmijët me aftësi të kufizuara fizike dhe të zhvillimit në një program të quajtur Veprimi Brandt , dhe më vonë i autorizuar një program vdekje e lehtë për të rriturit me aftësi të kufizuara të rënda mendore dhe fizike , tani të referuara si Veprimit T4 .

Ngritja ne Fuqi dhe Fuher i Gjermanisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lufta e Dytë Botrore[redakto | redakto tekstin burimor]

Sulmi mbi Polonin 1939[redakto | redakto tekstin burimor]

Bashkimi i Austrisë me Gjarmanisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Plani Barbarosa 1941 dhe Pushtimi i Francës 1941-1944[redakto | redakto tekstin burimor]

Pakti dhe lidhja me Italinë dhe Japoninë[redakto | redakto tekstin burimor]

Humbja e Frontit Lindor[redakto | redakto tekstin burimor]

Humbja e Frontin Perndimor 4 Qershor 1944[redakto | redakto tekstin burimor]

Humbja e Luftës se dytë[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethimi i Berlinit[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekja[redakto | redakto tekstin burimor]

== Atentatet per ta vrarë

Familja dhe seksualiteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta Private etj...[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullarizimi i tij ne Medja[redakto | redakto tekstin burimor]

Feja[redakto | redakto tekstin burimor]