Lista e qyteteve më të mëdha të BE

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Lista e qyteteve më të mëdha të Bashkimit Evropian (BE) (Statistika: 01.01.2005)

Më poshtë janë shënuar qytetet me më shumë se 500.000 banorë, si dhe shteti të cilit i përket qyteti. Shifrat e banorëve janë llogaritur për datën 1 Janar 2005 dhe kanë të bëjnë me qytetet përbrenda kufijve të tyre administrative, pa zonat përreth.

Rangu Qyteti Banorë Shteti
01 Londër 7.421.209 Britania e Madhe
02 Berlin 3.398.362 Gjermania
03 Madrid 3.102.630 Spanja
04 Romë 2.643.771 Italia
05 Paris 2.138.551 Franca
06 Hamburg 1.733.846 Gjermania
07 Budapest 1.708.087 Hungaria
08 Varshavë 1.651.676 Polonia
09 Barcelonë 1.570.369 Spanja
10 Vienë 1.569.316 Austria
12 Mynih 1.305.522 Gjermania
11 Stockholm 1.253.309 Suedia
13 Milano 1.156.913 Italia
14 Pragë 1.154.508 Çekia
15 Kopenhagen 1.089.957 Danimarka
16 Helsinki 1.054.127 Finlanda
17 Birmingham 984.336 Britania e Madhe
18 Napoli 981.287 Italia
19 Këln 968.822 Gjermania
20 Torino 846.495 Italia
21 Marsejë 794.811 Franca
22 Valencia 769.891 Spanja
23 Lodxh 768.755 Polonia
24 Krakau 755.050 Polonia
25 Rigë 742.572 Letonia
26 Amsterdam 741.636 Hollanda
27 Athinë 729.137 Greqia
28 Sevilie 686.635 Spanja
29 Palermo 669.590 Italia
30 Frankfurt (Main) 648.034 Gjermania
31 Saragozë 635.504 Spanja
32 Breslau 634.893 Polonia
33 Glasgou 610.268 Britania e Madhe
34 Roterdam 598.199 Hollanda
35 Dortmund 594.254 Gjermania
36 Shtutgart 591.687 Gjermania
37 Xhenovë| 585.817 Italia
38 Dyseldorf 577.139 Gjermania
39 Esen 576.913 Gjermania
40 Pozen 570.352 Polonia
41 Malaga 557.872 Spanja
42 Bremen 546.428 Gjermania
43 Vilnë 542.366 Lituania
44 Hanover 519.143 Gjermania
45 Lisbonë 517.802 Portugalia
46 Gëteborg 515.252 Suedia
47 Duisburg 505.271 Gjermania

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]