Lisbona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link= http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sigurimii_i_cil%C3%ABsis%C3%AB9 Ky artikull është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukturë, Duhet të plotësohen seksionet :Historia, Kultura dhe arti, Ekonomia, Transporti, Edukimi, Sporti, Relacionet ndërkombëtare. --Liridon 8 Gusht 2010 10:52 (CEST)
Lisbona
Lisboa
Bashkia
noform
Harku Rua Augusta në Praça do Comércio.
Stema_figura
Stema
Flag of Lisboa.svg
Flamuri
Vendndodhja
Lisbona  Lisboa (Portugali)
Lisbona
Lisboa
Vendndodhja e Lisbonës në Portugali
Koordinatat:38°42′24.99″ Veri 9°08′07″ Perëndim 38.706944, -9.13527838°42′24.99″ Veri 9°08′07″ Perëndim 38.706944, -9.135278
Administrimi
Shteti Flamuri Portugalia
Rajoni Lisboa
Kryetari i Bashkisë António Costa
Statistika dhe Transporti
Lartësia 2 m (Qëndra)
33 m m (m.n.d.)
Vendasit Lisbonas/e
Themelimi 719
Sipërfaqja 84.8 km² km2
Zona Kohore WET (UTC0)
Kodi Postal 1149-014 Lisboa
Prefiksi (+351) 21 XXX-XXXX
Targa PT-
Demografia
Popullsia 564,657 (2004) banorë
 •  urbane 2,435,837 banorë
 •  aglomerati 2,830,867 banorë
Dendësia 5,659 / km² banorë/km2
Faqja Zyrtare cm-lisboa.pt

Lisbona (Portugalisht: Lisboa; liʒˈboɐ) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Portugalisë, me popullsi prej 564,477 brenda kufijve të saj administrativ [1], me një sipërfaqe prej 84.8km 2. Zona urbane e Lisbonës shtrihet përtej kufijve të qytetit administrativ me një popullsi prej 2.4 milion [2] [3] në sipërfaqe prej 958km2 [2], ajo është e 12-ta zonë më e populluar urbaneBashkimi Europian. Rreth 2.831.000 [4] [5] njerëzit jetojnë në Lisbon Metropolitan Area (që përfaqëson rreth 27% e popullsisë së vendit) dhe 3.340.000 njerëz jetojnë në grumbullim më të gjerë të Rajonin Metropolitane të Lisbonës (përfshin qytetet që variojnë nga Leiria deri në Setúbal) [6] . Lisbonës është qyteti i madh i perëndimit i vendosur në Evropë, si dhe kryeqyteti perëndimor. Ajo shtrihet në perëndim të gadishullit IberikOqeanin atlantik.

Gjeografia dhe vendndodhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendndodhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamja e Lisbonës nga sateliti

Lisbona është e vendosur në 38°42' veri, 9°5' në perëndim, duke e bërë atë kryeqytet perëndimor në kontinentin e Evropës.Ajo është e vendosur në perëndim të vendit, në bregun e Oqeanit Atlantik në një pikë ku lumi Tagus derdhet në Oqeanin Atlantik.

Qyteti zë një sipërfaqe prej 84.8km2. Kufijtë të qytetit, ndryshe nga ato të qyteteve më të mëdha, janë definuar ngushtë rreth perimetrit të qytetit historik. Kjo i dha mundësinë që të rriten disa qytete të definuar administrativisht rreth Lisbonës, të tilla si Amadora, QueluzStampa:Dn, Agualva-Cacém, Odivelas, Loures, Sacavém, Almada, Barreiro, Seixal dhe Oeiras, të cilat janë në fakt pjesë e perimetrin metropolitane të Lisbonës.

Pjesën perëndimore të qytetit është kryesisht i zënë nga Monsanto Forest Park, një prej parqeve më të mëdha urbane në Evropë me një zone prej 10km2.

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Lisbona ka një klimë subtropikale mesdhetare-(sipas klasifikimit të Köppen climate classification:CSA) [7] me dimër të butë dhe verë të rehatshme.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit është 564.477 dhe zona metropolitane (Lisbon Metropolitan Area) është 2.800.000 sipas "Instituto Nacional de Estatística" [5] (National Institute of Statistics). Zona Metropolitan e Lisbonës përkon me dy njësitë,Grande Lisboa(Lisbona Madhe), në buzën veriore të lumit Tagus, dhe Gadishull i Setúbal(Gadishullin Setúbal), në jug, të cilat janë dy nënrajone, Região Lisboa(Rajoni i Lisbonës). Dendësia e popullsisë së qytetit në vetvete është 6658.


Evulucioni demografik i Lisbonës (1801–2004)
1801 1849 1900 1930 1960 1981 1991 2001 2004
203.999 174.900 350.919 591.939 801.155 807.937 663.394 564.657 564,477

Kultura dhe arti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamje nga qyteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamje nga Lisbona prej në krye të Cristo-Rei
Pamje nga Ura Vasco da Gama prej në krye të Kullës Vasco da Gama

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Relacionet ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Uma população que se urbaniza, Uma avaliação recente – Cidades, 2004 Nuno Pires Soares, Instituto Geográfico Português (Geographic Institute of Portugal)
  2. ^ a b Demographia: World Urban Areas, March 2010
  3. ^ Urban Audit – Larger Urban Zone: Lisboa.
  4. ^ United Nations Department of Economic and Social Affairs, World Urbanization Prospects (2009 revision), (United Nations, 2010), Table A.12. Data for 2007.
  5. ^ a b ITDS, Rui Campos, Pedro Senos (30 Qershor 2009): Statistics Portugal. Ine.pt. Vizituar në 8 Korrik 2009.
  6. ^ Fernando Nunes da Silva (2005), Alta Velocidade em Portugal, Desenvolvimento Regional, Censur ist
  7. ^ World Map of Köppen−Geiger Climate Classification.