San Marino (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
San Marino
Città di San Marino
Qytet
noform
Vendndodhja
San Marino (San Marino)
San Marino
Administrimi
Shteti Flamuri San Marino
Kryetari i Bashkisë Alessandro Barulli
Statistika dhe Transporti
Lartësia 749 m (m.n.d.)
Vendasit Sanmarinezë
Themelimi 3 shtator, 301
Sipërfaqja 7.09 km2
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal RSM-47890
Prefiksi Nga Italia dhe Vatikani:0549, ndërsa nga gjithë vendet e tjera: +378
Targa RSM
Koordinatat 43° 56′ 4.56″ Veri

12° 26′ 50.28″ Lindje

Demografia
Popullsia 4,493 banorë
Dendësia 633.71 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.sanmarinosite.com

Qyteti San Marino, i njohur edhe thjesht si San Marino, është kryeqyteti i Republikës së San Marinos në gadishullin italian, pranë Detit Adriatik. Qyteti ka një popullsi prej 4.493 banorësh. Ndodhet në shpatet perëndimore të pikës më të lartë të Monte Titano.

Karakteristika[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai është qyteti i tretë më i madh (pas Doganas dhe Borgo Maggiore) si dhe kryeqyteti i kështjellës me të njëjtin emër (4294 banorë me një sipërfaqe prej 7,09 km²)