Çifti, Kalabri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Italian comune Çifti (italisht : Civita ) është një qytet kodrinor dhe komunëprovincën e Kozencës pjesë e rajonit të KalabrisëItalinë jugore . Me pamje nga deti Jon, është pjesë e Parkut Kombëtar të Pollinos .

Qyteti u themelua në shekullin e XV-të nga refugjatët shqiptarë të larguar prej pushtimit osman. Çiftarët janë pjesë e një pakice etnike ( arbëreshë ) të njohur zyrtarisht nga ligjet italiane.

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ura e Djallit ( Ponte del Diavolo ).
  • Kanionet e Raganellos.
  • Kishë me mozaikë bizantine dhe një ikonë të çmuar.
  • Muzeu Etnik Arbëreshë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]