Hebrenjtë në Gjermani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Çifutët në Gjermani)
Jump to navigation Jump to search


Historia e Hebrenjve në Gjermani është ajo e një pakice fetare dhe të dokumentuara që shpesh të herë ka ndryshuar. Hebrenjtë kanë jetuar për më shumë se 1700 vjet në hapsirat e Gjermanisë së sotme. Atje kane përjetuar gjatë kësaj kohe të dy anët si të tolerancës dhe të frymes anti-hebreje dhe më pas të dhunës anti-semite, ku Holokausti ishte gjendja më e përshkallëzuar.

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]