Jump to content

École nationale des chartes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"École nationale des chartes" një nga institucionet më prestigjioze të arsimit të lartë francez (grande école)[1].

Shtë një institucion francez i arsimit të lartë dhe kërkimit në Parisit.

Shkolla u themelua në 1821 nga matematikani Louis XVIIII[2].

Maturantë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Albert Mousset, historian francez
  • Mario Roques, studiues francez, profesor i historisë së letërsisë mesjetare dhe filolog i njohur i gjuhëve latine

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 22 février 1821 : Fondation de l'École nationale des chartes
  2. ^ Archives de l'École des chartes (1821-1945)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]