Ëndra

Coordinates: 37°30′N 24°32′E / 37.50°N 24.53°E / 37.50; 24.53
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

37°30′N 24°32′E / 37.50°N 24.53°E / 37.50; 24.53

Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:22 (CEST)

Ëndër, (Greqisht: Άνδρος/Ándros) është një ishull në Greqi. Ishulli është i ndarë nga rajonë administrative të tjerë dhe formon komunën e vet si qarkun Ëndra i Egjeut Jugore. Ai përfshin përreth ishuj dhe gurë. Selia dhe qendra kryesore e ishullit është qyteza Ëndra.