İçerde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Titulli shqip: Brenda
Titulli origjinal: Içerde
Shteti i prodhimit: Turqi
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2016-2017
Kohëzgjatja e një episode: rreth 120 min minuta
Episode: 39
Gjuha origjinale: Turqisht
Intro: "İçerde Jenerik" nga Toygar Işıklı
Studio / Prodhuesi(t): Kerem Çatay
Krijuesi(t):
Zhanri: Aksion
Dramë
Transmetimi i parë në TV: 19 shtator 2016 - 19 qershor 2017
Interpretojnë

Içerde (Shqip: Brenda) është serial turk prodhuar nga Ay Yapım. Seriali fillimisht u transmetua më 19 shtator 2016 në Show TV.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e dy vëllezërve, Sarp (Çağatay Ulusoy) dhe Umut Yılmaz (Aras Bulut Iynemli), të cilët u ndanë gjatë fëmijërisë së tyre dhe përfunduan në anën e kundërt të ligjit.

Babai i Umutit dhe Sarpit, Metini, punon si vrasës për një udhëheqës të fuqishëm të mafias në Stamboll, Xhelal Duman (Çetin Tekindor). Kur Metini arrestohet dhe burgoset, Xhelali kidnapon Umutin (kur ishte tre vjeç) që të sigurohet se Metini nuk do ta tradhtoj. Sarp dhe nëna e tij Fysuni (Nihal Koldaş) asnjëherë nuk e mësojnë të vërtetën për zhdukjen e Umutit, pasi Metini vdes në burg duke pa zbuluar asgjë. Ata të dy mendijnë se Umuti ka vdekur pasi policia sjellin veshjen e tij me gjak, dhe Sarp rritet duke e fajësuar veten për atë që i ka ndodhur vëllait të tij.

Vite më vonë, Sarp dëbohet prej akademisë së policisë një javë para diplomimit nga komandanti i tij, Jusuf Kaja. Në ceremoninë e diplomimit, ai sulmon Jusufin dhe dërgohet në burg për një vit. Më pas zbulohet se Sarpi dhe Jusufi planifikuan çdo gjë që Sarpi të infiltrohet në grupin e Xhelalit si një polic i fshehtë dhe të ndihmoj ta arrestoj atë. Sarp është edhe më i vendosur që ta vrasë Xhelalin pasi kupton se ai është se ai ishte përgjegjës për zhdukjen e Umutit. Gjërat bëhen të papritura kur Sarp dashurohet me Melek Jëlldëz (Bensu Soral), avokatja e Xhelalit.

Umut, riemërtohet Mert Karadağ, nuk kujtoj asgjë për familjen e tij dhe është besnik i Xhelalit, duke besuar se ai e shpëtoi atë dhe Melekun nga abuzimi që ata duhej të qëndronin neë rrugë. Ai bëhet polic dhe më pas pranohet në skuadrën e Jusufit, ku ai vepron si spiun i Xhelalit. Pastaj ai bie në dashuri me Ejlem Ajdën (Damla Colbay), shoqe fëmijërie e Sarpit, besnikëria e tij për Xhelalin arrin deri në atë pikë ku fillon edhe të dyshoj për veprimet e tij. Mert bën një lidhje të afërt me nënën e tij Fysunin, pa e kuptuar se ata janë familja e tij e vërtetë.[1]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet ndihmës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Haluk (Levent Can) (epizodet, 35-39)
 • Barbaros (Tevfik Erman Kutlu) (epizodet, 33-39)
 • Berke (Erdağ Yenel) (epizodet, 16-39)
 • Gökhan (Beran Soysal) (epizodet, 16-39)
 • Serap ([[Defne Halman) (epizodet, 16-35)
 • Sema (Duygu Sarışın) (epizodet, 9-39)
 • Selim (Uğur Yıldıran) (epizodet, 7-39)
 • Barış (Deniz Gürzumar) (epizodet, 5-39)
 • Mustafa Duman (İlber Uygar Kaboğlu) (epizodet, 2-39)
 • Musa (Barış Kıralioğlu) (epizodet, 1-39)
 • Tayfun (Alihan Sakman) (epizodet, 4-15)
 • Fulya (Esra Kılıç) (epizodet, 24-39)
 • Minik (Seyithan Özdemir) (epizodet, 1-39)
 • Şevko (Sedat Payas) (bölümler, 8-34)
 • Serkan (Feyyaz Duman) (epizodet, 24-31)
 • Handan (Tuba Ünsal) (epizodet, 22-28)
 • Yaşar (Mehmet Yılmaz Ak) (epizodet, 17-22)
 • Hülya (Mine Tüfekçioğlu) (epizodet, 19-20)
 • Leyla Işık (Şenay Gürler) (epizodet, 13-15)
 • Avukat (Emre Erçil) (epizodet, 13-14)
 • Sinan (Murat Tüzün) (epizodet, 12-14)
 • Hüsnü (Yavuz Gürbüz) (epizodet, 11-14)
 • Hayati (Ozan Ağaç) (epizodet, 11-12):
 • Selami (Alp Özgür Yaşin) (epizodet, 1-11)
 • Akın Işık (Ercan Kesal) (epizodet, 5-10)
 • Talip (Ulvi Yiğit) (epizodet, 1-7)
 • Aslan (Cem Özeren) (epizodet, 1-7)
 • Ömer (Selim Erdoğan) (epizodet, 1-2)

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodat Viti Kanali
1 E hënë 20:00 19 shtator 2016 19 qershor 2017 39 2016-2017 (Ka përfunduar) Show Tv

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ admin (19 mars 2017). "Icerde Synopsis and Storyline". Everything About Turkish Culture. Marrë më 2017-05-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Dünden bugüne Çağatay Ulusoy'un canlandırdığı 4 efsane karakter". milliyet.com.tr. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aras Bulut İynemli Cengiz Semercioğlu'nun sorularını yanıtladı". hurriyet.com.tr. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "İçerde'de Celal Duman ve Kudret Sönmez'in yüzleşmesi meydana geldi". haberturk.com. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "İçerde Yusuf (Mustafa Uğurlu) Kimdir?". tvkumandam.net/. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "İçerde Kudret Sönmez Tek'i Şener Şen değil Uğur Yücel oynuyorr". superhaber.tv. Marrë më 24 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Nihal Koldaş Kimdir? İçerde Füsun Yılmaz Kimdir?". magazinekstra.com. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "İçerde'nin Davut'u Rıza Kocaoğlu". showtv.com.tr. Marrë më 24 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Bensu Soral (Melek) ve Damla Colbay (Eylem) İçerde'yi anlattı". ntv.com.tr. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "'İçerde'nin Yeşim'i Gözde Kansu, 'Türk Malı' Dizisine Transfer Oluyor". haberler.com. Marrë më 24 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]