Shibenik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Šibenik)
Jump to navigation Jump to search
Šibenik
Sebenico
—  Qytet  —
Šibenik is located in Kroacia
Šibenik
Šibenik
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Šibenik-Knin
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.74°0′0″V 15.89°0′0″L / 43.74000°V 15.89000°L / 43.74000; 15.89000 (Šibenik)Koordinatat: 43.74°0′0″V 15.89°0′0″L / 43.74000°V 15.89000°L / 43.74000; 15.89000 (Šibenik)
Popullsia 33.979 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Šibenik (në Kroatisht Sebenico) është një qytet në zhupaninë Šibenik-KninKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 33979 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 34242 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 37060 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.77%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Šibenik-Knin