2001 në literaturë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lista e viteve në literaturë
◄◄19971998199920002001 në literaturë | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 |  | ►►
Ngjarje të tjera | 2001 në televizion | 2001 në film | 2001 në muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Nobel për Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Unaza në kthetra - Ismail Kadare
  • Eskili, ky humbës i madh - Ismail Kadare
  • Qyteti pa reklama, roman - Ismail Kadare
  • Ëndrra e Damokleut - Fatos Kongoli
  • Historia e Shqipërisë dhe e Shqiptarëve - Hysni Myzyri

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]