266

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 266.


Viti 266 (CCLXVI) ishte një vit i zakonshëm duke filluar të hënën (lidhje do të shfaq kalendarin e plotë) të kalendarit Julian. Në atë kohë, ai ishte i njohur si Viti i konsullit të Gallienus dhe Sabinillus (ose, më rrallë, viti 1019 Ab urbe condita). Emërtimi 266 për këtë vit ka qenë përdorur që nga periudha e hershme mesjetare, kur era kalendari Anno Domini u bë metoda mbizotëruese në Evropë për vite me rradhë emërtimin.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Perandoria Romake

Odaenathus -Mbreti i Palmira pushton Persinë për të pushtuar kryeqytetin, Ctesiphon, dhe dy herë më vjen aq sa muret e kryeqytetit persian , por nuk arrin të marrë atë. [1] [2] [3] Pas fitoreve të tij në Lindje e ai e shpall veten me titullin "mbret i mbretërve".

  • Irlandë

Sundimi i Lartë Mbreti Cormac merr fund(data e përafërt).

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Wang Dun, gjenereali i Dinsatisë Jin (d. 324)

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]