395

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 395.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë vit u nda në Lindje dhe Perëndim, territori i Shqipërisë së sotme, që ishte nën juridiksionin e Perandorisë Romake, kaloi në varësinë e krahinave lindore. Deri në kohën e Konstandinit të Madh, ajo varej politikisht dhe kishtarisht nga Roma. Më pas varej vetëm politikisht nga Konstandinopoja, ndërsa kishtarisht mbeti në juridiksionin e vjetër deri në vitin 731.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vdiq Perandori romak Theodhosi i Parë