Jump to content

553

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 553.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kostandinopojë (Stamboll) - U mbajt Sinodi (Këshilli) i Pestë Ekumenik i Kishës, ku u rikonfirmua Doktrina e Trinitetit dhe e Krishtit.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]