680

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 680.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kostandinopojë (Stamboll) - U mbajt Sinodi (Këshilli) i Gjashtë Ekumenik i Kishës, ku u afirmua natyra njerëzore e Krishtit, duke këmbëngulur në realitetin e veprimit dhe vullnetit të Tij njerëzor.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]