A.K. Salim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A.K. Salim
Lindi28 korrik 1922
Chicago, Illinois, Shtetet e Bashkuara
ZhanretJazz
Kompozitor dhe muzikantë
Vitet aktik1939-1965

Ahmad Khatab Salim ose Ahmad Kharab Salim (lindi Albert Atkinson më 28 korrik 1922) ishte kompozitor amerikanë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salim shkoi në Shkollën e Lartë DuSable me Bennie Green, Dorothy Donegan dhe Gene Ammons dhe luajti me saksofon Alto në bandën e King Kolax prej vitit 1938 deri më 1939 para se të punoj me Jimmy Raschel dhe Tiny Bradshaw.[1] Ai ndaloi të luaj pas një lëndimi në nofullë në vitin 1943 dhe organizoi muzikë për bandën e madhe të Lucky Millinder, Cab Calloway, Jimmie Lunceford, Lionel Hampton dhe Count Basie i cili regjistroi kompozimin e tij "Normania" më 1949, dhe regjistroi pësëri më 1952 si "Blee Blop Blues".[2] Salim la muzikën prej vitit 1949 deri më 1956 por u kthye për të shkruar dhe organizoi Latin jazz për Tito Puente, Machito, Dizzy Gillespie dhe të tjerë.[1] Salim lansoi tri albume nën udhëheqjen e tij në Savoy Records në fund të viteve 1950 dhe regjistroi një album më tutje për Prestige Records në vitin 1964.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si drejtues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Flute Suite (Savoy, 1957) me Frank Wess dhe Herbie Mann
 • Stable Mates (Savoy, 1957) e ndau albumin me Yusef Lateef
 • Pretty for the People (Savoy, 1957)
 • Blues Suite (Savoy, 1958)
 • Afro-Soul/Drum Orgy (Prestige, 1965)

Si kompozitor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

me Gene Ammons

 • Jug Sessions (EmArcy, 1947 [1976])

Me Count Basie

 • Basie Jazz (Clef, 1952 [1954])
 • Basie in London (Verve, 1956)
 • Count Basie at Newport (Verve, 1957)
 • Basie at Birdland (Roulette, 1961)

Me Dizzy Gillespie

 • World Statesman (Norgran, 1956)
 • Dizzy Gillespie at Newport (Verve, 1957)

Me Illinois Jacquet

 • Groovin' with Jacquet (Clef, 1951-53 [1956])

Me Machito

 • Kenya (Roulette, 1957)

With Herbie Mann

 • Salute to the Flute (Epic, 1957)
 • Flute, Brass, Vibes and Percussion (Verve, 1960)

Me Phineas Newborn Jr.

 • Phineas Newborn, Jr. Plays Harold Arlen's Music from Jamaica (RCA Victor, 1957)

Me Tito Puente

 • Puente Goes Jazz (RCA, 1956)
 • Herman's Heat & Puente's Beat! (Everest, 1958) me Woody Herman

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Feather, Leonard (1960). The New Encyclopedia of Jazz (në anglisht). Horizon Press. {{cite book}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!)
 2. ^ Ginell, Cary (2014). The Evolution of Mann: Herbie Mann and the Flute in Jazz (në anglisht). Hal Leonard Corporation. {{cite book}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!)