Abas ibn Firnas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i Abbas ibn Firnas

Ebu el-Kasim Abbas bin Firnas bin Uardas el-Takrani (Arabisht: أبو القاسم عباس بن فرناس بن ورداس التاكرني) i njohur shkurt Abbas ibn Firnas, ishte një dijetar andaluzian: një shpikës, mjek, kimist, inxhinier, dhe poet në gjuhën arabe. Ai lindi në vitin 810 në Ronda, Spanjë. Ai është i njohur për përpjekjen e tij të fluturimit gjatë Kalifatit Emlevi të Andaluzisë.

Latinisht, emri i Abbas ibn Firnas është Armen Firman, por sipas disa burimeve ata nuk ishin të njëjtë.[1]


Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbas Ibn Firnas projektoi një orë uji të quajtur al-Maqata, sajoi një mjet për prodhimin e xhamit pa ngjyrë, shpiku planifikime të ndryshme xhami, bëri lente korrigjuese ("gurë leximi"), sajoi një zinxhir unazash që mund të përdoren për të simuluar lëvizjet e planetë dhe yje, dhe zhvilluan një proces për prerjen e kristalit shkëmb që lejonte Spanjën të ndalonte eksportimin e kuarcit në Egjipt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "No.1910: Abbas ibn Firnas by John H. Lienhard" (në anglisht). Universiteti i Houston.